Ռուսաստանցի միլիարդատեր Ալեքսանդր Սկորոբոգատկոն եւ Ալեքսանդր Պոնոմարենկոն դիմել են ամերիկյան լոբբիստներին այն բանից հետո, երբ հունվարին ներառվել են ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության այսպես կոչված «Կրեմլյան ցուցակում»: Qorvis MSLGROUP լոբբիստական ընկերության համապատասխան ծանուցագիրն անցյալ շաբաթ է հայտնվել ԱՄՆ-ի Սենատի հատուկ բազայում, փոխանցում է «ՌԲԿ»-ն:
Ծառայությունները, որ այս ընկերությունը կտրամադրի ռուսաստանյան գործարարներին, բավականին վերացական են բնութագրված. «Բիզնեսի շահերը Skorobogatko եւ Ponomarenko եւ հարաբերություններ Միացյալ Նահանգների հետ»:
Գործարարները լոբբիստներին դիմել են որպես անհատներ, սակայն Qorvis MSLGROUP- ի ծանուցագրի հասցեի տողում նշված է TPS Real Estate հոլդինգին պատկանող «ՏՊՍ Նեդվիժիմոստ» ընկերության գտնվելու վայրը, որի շահառուն, երկու գործարարներից զատ, հանդիսանում է նաեւ Իգոր Ռոտենբերգը: Նա համալրել է ԱՄՆ ֆիննախի պատժամիջոցների ցուցակ ապրիլի 6-ին:
«Կրեմլյան ցուցակը», որում հայտնվել են Սորոբոգատկոն եւ Պոնոմարերենկոն, կարող է օգտագործվել ռուսաստանցի օլիգարխների դեմ պատժամիջոցների նախապատրաստման համար:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 6-ին ԱՄՆ-ն սահմանել էր առաջին պատժամիջոցներն այս զեկույցի ֆիգուրենանտներ Օլեգ Դերիպասկայի, Վիկտոր Վեքսելբերգի, Սուլեյման Քերիմովի, Անդրեյ Սկոչինի, Կիրիլ Շամալովի եւ Վլադիմիր Բոգդանովի դեմ: Անցյալ շաբաթ Միացյալ Նահանգները հայտարարել էին Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների մասին: Նախագահ Դոնալդ Թրամփը, սակայն, դեռ հետաձգում է դրանց կիրառումը:

Российские миллиардеры Александр Скоробогатько и Александр Пономаренко обратились к лоббистам в США, после того как в январе попали в так называемый «кремлевский список» американского Минфина. Соответствующее уведомление от лоббистской фирмы Qorvis MSLGROUP появилось на прошлой неделе в специальной базе сената США, передает РБК.
Услуги, которые эта компания будет оказывать российским бизнесменам, обозначены довольно абстрактно: «Деловые интересы Скоробогатько и Пономаренко и отношения с США».
Бизнесмены обратились к лоббистам как физические лица, но в графе адрес в уведомлении Qorvis MSLGROUP указано местоположение компании «ТПС Недвижимость», принадлежащей холдингу TPS Real Estate, бенефициаром которого помимо них является Игорь Ротенберг. Он попал в санкционный список Минфина США 6 апреля.
«Кремлевский список», в котором оказались Скоробогатько и Пономаренко, может использоваться для подготовки санкций против российских олигархов. 6 апреля США ввели первые санкции против фигурантов этого доклада — Олега Дерипаски, Виктора Вексельберга, Сулеймана Керимова, Андрея Скоча, Кирилла Шамалова и Владимира Богданова. На прошлой неделе США анонсировали новые санкции в отношении России. Однако пока президент Дональд Трамп отложил их.
Лоббировать интересы Скоробогатько и Пономаренко будут Мэтт Лауэр, у которого в начале 2000-х годов был опыт работы в комиссии по публичной дипломатии при Госдепартаменте США, и Грэйс Фенстермейкер. Эти же сотрудники Qorvis MSLGROUP представляют интересы проекта «Ямал СПГ», подконтрольного НОВАТЭКу.