Թուրքական Halkbank բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ 47-ամյա Մեհմեդ Հաքան Աթիլան Նյու Յորքի դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել բանկային մեքենայությունների եւ դավադրության հինգ կետով։ Նա արդարացվել է փողերի լվացման մեկ կետով։
Ամերիկյան դատախազները պահանջել են 20 տարվա ազատազրկում։ Աթիլան կկարողանա Թուրքիա վերադառնալ պատիժը կրելուց հետո։
Աթիլային դատավճիռը կախված էր իրանա-թուրքական միլիարդատեր Ռեզա Զարաբի ցուցմունքից, որը ձերբակալվել էր ԱՄՆ-ում 2016 թվականին։
Զարաբը Նյու Յորքի դատարանում ցուցմունք տալու ժամանակ խոստովանել էր, որ զբաղվել է փողերի լվացման լայնածավալ միջազգային սխեմայով՝ օգնելով Իրանին շրջանցել ԱՄՆ պատժամիջոցները: Ըստ Զարաբի՝ ինքը օգնել է Իրանին Halkbank-ում եղած միջոցները օգտագործել, որպեսզի ոսկի գնի, որը մաքսանենգ ճանապարհով ուղարկվել է Դուբայ եւ կանխիկ վաճառվել:
Զարաբը հայտնել էր, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անձամբ հավանություն է տվել Իրանի շահերին վերաբերող գործարքին:

Заместитель исполнительного директора турецкого банка Halkbank 47-летний Мехмет Хакан Атилла был признан судом Нью-Йорка виновным  по пяти пунктам банковского мошенничества и сговора. Он был оправдан по одному эпизоду отмывания денег.
Американские прокуроры требовали наказания в 20 лет лишения свободы. Атилла сможет  вернуться в Турцию после отбывания наказания.
Приговор Атиллы зависел от показаний ирано-турецкий миллиардера Реза Зарраба, который был арестован в США в 2016 году.
В ходе дачи показаний Зарраб признал, что управлял масштабной международной схемой по отмыванию денег, чтобы помочь Ирану обойти санкции США. По его словам, он  помог Ирану использовать средства, которые были на счетах в Halkbank,  чтобы приобрести золото, которое было контрабандным путем отправлено в Дубай и продано за наличные. Он отметил, что управляющие банков Мехмет Хакан Аттила, который также проходит по делу в качестве подсудимого вместе с бывшим генеральным менеджером Сулейманом Асланом помогли разработать и провести транзакции
Отметим, что турецкие власти, в том числе президент Реджеп Эрдоган требовали освобождения Атиллы, заявляя, что он невиновен.