2017 թվականին Հայաստանի պետական կառույցները 178 մլրդ դրամի գնումներ են կատարել, որից 7.8 միլիարդը բաժին է ընկել Երեւանի քաղաքապետարանին: Այս մասին հունիսի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Հանրային քաղաքականության հետազոտությունների ազգային կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Արտակ Մանուկյանը:
Նա նշեց, որ շուրջ 50 ընկերություններին, որոնք մասնակցել են քաղաքապետարանի 24 տոկոս տենդերներին, բաժին է ընկել ընդհանուր գումարի 85 տոկոսը: Այս ընկերությունների մրցունակության, դրանց պորտֆելների բազմազանության ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ, բացի «Նաիրի Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերություններից, բոլոր մյուս ընկերությունների դեպքում քաղաքապետարանը միակ գնորդն է: Բացի այդ, դրանց մասին հանրայնացված որեւէ տեղեկատվություն չկա. դրանք չունեն կայքեր, սոցցանցերի էջեր եւ այլն: «Իմ պատկերացմամբ դա չի համապատասխանում սոցիալական պատասխանատվության եւ հաշվետվողականության չափանիշներին»,- ասաց նա:
Արտակ Մանուկյանը նաեւ նշեց, որ ընկերություններից շատերը, որոնց գործունեությունը կոռուպցիոն ռիսկեր է պարունակում, գրանցված են Լեռնային Ղարաբաղում:
Նա պարզաբանեց, որ մոնիտորինգի ժամանակ ՀԿ-ն օգտագործում է այսպես կոչված կարմիր դրոշակների մեթոդը, օրինակ՝ գնումների կլորացված գումարներ` 5 մլն դրամ, 7 մլն դրամ, ինչը նշանակում է, որ գնման համար իրականում նախահաշիվ չի կազմվել: Կամ, օրինակ, բոլոր բողոքարկվող ընկերությունները գրանցվել են մեկ նոտարի մոտ:
Արտակ Մանուկյանը նաեւ հայտնեց, որ վերջերս մարդիկ սկսել են ակտիվորեն համագործակցել իրենց հետ եւ տվյալներ տրամադրել, ինչի հետեւանքով, օրինակ, ստացվել է Արմավիրի մանկապարտեզներից մեկի գնման հաշիվ-ապրանքագիրը, որը շաքարավազ էր գնում 500 դրամով, մինչդեռ դրա շուկայական գինն ավելի ծացր էր: Արտակ Մանուկյանը նաեւ նշեց, որ չէր ցանկանա, որպեսզի իրենց ուսումնասիրությունները դիտարկվեն Երեւանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների համատեքստում, քանի որ այս մոնիտորինգն ավելի վաղ էր անցկացվել:

В 2017 году государственные структуры Армении сделали закупы на сумму 178 млрд драмов, из них 7,8 млрд выпали на долю мэрии Еревана. Об этом на встрече с журналистами 15 июня заявил руководитель НПО «Национальный центр исследований общественной политики» Артак Манукян.
Он сообщил, что на долю порядка 50 компаний, которые приняли участие в 24% тендеров мэрии, выпало 85% от всей суммы закупов. Исследование конкурентоспособности этих фирм, разнообразия их портфелей показало, что помимо страховой компании «Наири иншуранс», у всех остальных мэрия – единственный покупатель. Далее, о них нет никаких сведений в открытом доступе: у них нет сайтов, страниц в соцсетях и т.д. «В моем понимании это не соответствует стандартам социальной ответственности и отчетности», - сказал он.
Артак Манукян также отметил, что многие из компаний, деятельность которых содержат коррупционные риски, зарегистрированы в Нагорном Карабахе.
Он пояснил, что в ходе мониторинга НПО использует так называемый метод красных флажков: например, округленные суммы закупов – 5 млн драмов, 7 млн драмов, что означает, что на самом деле для закупа не составлялась смета. Или, например, что все спорные компании регистрировались у одного нотариуса.
Он также сообщил, что в последнее время люди стали активно с ними сотрудничать и предоставлять данные, в результате чего, например, была получена счет-фактура закупа одного из детсадов Армавира, который покупал сахарный песок по цене 500 драмов, тогда как его рыночная цена была ниже.
Артак Манукян также отметил, что не хотел бы, чтобы их исследования рассматривались в контексте последних событий в мэрии Еревана, поскольку этот мониторинг был сделан раньше.