Մեծ Բրիտանիայում «ափսքերթինգի» (կիսաշրջազգեստի տակից նկարահանում) արգելքի մասին նոր օրենքը կտարածվի ոչ միայն կանանց, այլ նաեւ տղամարդկանց վրա, որոնք կիլտ են հագնում, հայտնում է The Scotsman-ը:
Խորհրդարանի նիստի ժամանակ Նորբիթոնի բարոնուհի Շառլոթա Վերեն հայտարարել է, որ ապագա օրենքը կպաշտպանի ե՛ւ կանանց, ե՛ւ տղամարդկանց «պատիվն ու արժանապատվությունը»:
Տղամարդկանց դեպքում օրենքով կհետապնդվի «ափքիլթինգը»: Շոտլանդիայում կիլտը տղամարդու ազգային հագուստի անբաժանելի մասն է:
Նոր օրենքը քննարկման է դրվել այն բանից հետո, երբ տորիների կուսակցությունից խորհրդարանի անդամ սըր Քրիսթոֆեր Չոուփը առարկել է օրենքի նախորդ տարբերակի դեմ:
Հանրային արձագանքն իրեն սպասեցնել չի տվել՝ անհայտ անձինք նրա գրասենյակը «զարդարել» են 4 զույգ ներքնաշորով՝ իրար վարդագույն ռետինե քուղով կապած:

В Великобритании новый закон о запрете «апскертинга» (задирания юбки) будет распространяться не только на женщин, но и на мужчин, носящих килт, сообщает Gazeta  со ссылкой на The Scotsman.
На заседании парламента баронесса Норбитонская Шарлотта Вере заявила, что будущий закон будет защищать «честь и достоинство» и женщин, и мужчин.
В случае с мужчинами, преследоваться по закону будет «апкилтинг». Килт является неотъемлемой частью мужского национального костюма Шотландии.
Новый закон будет внесен на рассмотрение после того, как один из членов парламента от партии тори, сэр Кристофер Чоуп выразил возражение против предыдущей версии закона.
Общественная реакция не заставила себя долго ждать: неизвестные «украсили» его офис четырьмя парами нижнего белья, связанными вместе розовой резинкой.