Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը աշխատանքից ազատվելու իր դիմումը, ամենայն հավանականությամբ, կներկայացնի արդեն հաջորդ շաբաթ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՄԻՊ մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրյանը։
«Հավանաբար փետրվարի 2-ին ասուլիս կհրավիրենք եւ կխոսենք այդ թեմայի շուրջ։ Կոնկրետ օր չեմ ուզում ասել, քանի որ Արմեն Հարությունյանն այս պահին Հայաստանում չէ, դրա համար ամեն ինչ պարզ կլինի երեւի երկուշաբթի օրը»,- ամփսոփեց նա։
Նշենք, որ Հարությունյանը Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնն զբաղեցնում է  2006 թվականի փետրվարի 20-ից։ Հայտնի է, որ նա նշանակվել է Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացուցիչ:
Համաձայն Հայաստանի Սահմանադրության`Ազգային ժողովի հետ խորհրդակցելուց հետո, Մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի թեկնածությունը պետք է առաջարկի երկրի նախագահը։

Armenian Ombudsman Armen Harutyunyan is likely to hand in a resignation next week, Spokeswoman for Armenian Ombudsman Tsovinar Khachatryan told Armenian News-NEWS.am.
“The issue is likely to be touched upon during a press conference on February 2.  I cannot provide further information, as Armen Harutyunyan is not in the country at the moment. Everything will be clear on Monday,” she noted.
As Armenian-News-NEWS.am reported earlier, Armenian Ombudsman Armen Harutyunyan is going to announce his resignation, as he is to be appointed Representative of the U.N. High Commissioner for Human Rights in Central Asia.