Անցյալ տարի սպանվել է շրջակա միջավայրի պաշտպանությամբ զբաղվող ավելի քան 207 մարդ, նշված է Global Witness միջազգային հասարակական կազմակերպության «At what cost?» («Ի՞նչ գնով») զեկույցում, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Լոնդոնում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Կազմակերպությունը հայտնում է, որ տեղական իշխանությունները, ակտիվիստները եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանները զոհ են դառնում՝ փորձելով իրենց տներն ու համայնքները պաշտպանել օգտակար հանածոների արդյունահանումից, ագրոբիզնեսից եւ ապակառուցողական արդյունաբերությունից:
Ըստ զեկույցի՝ սպանությունները գրանցվել են աշխարհի 22 երկրում: 2017 թվականը ռեկորդային է դարձել շրջակա միջավայրի պաշտպանության ըներությունների սպանված անդամների թվով:
«Սպանությունը պաշտպաններին լռեցնելու հիմնական եղանակներից մեկն է՝ բացի սպանության սպառնալիքներից, կալանավորումներից, բռնությունից, առեւանգումներից եւ օրենքի շրջանակում ագրեսիվ հարձակումներից»,- նշված է զեկույցում:
Global Witness-ը մի քանի երկրների է առանձնացրել, որտեղ 2017-ին գրանցվել են առավել մեծ թվով սպանությունները: Առաջին տեղում է Բրազիլիան (57 սպանություն), հաջորդում են Ֆիլիպինները (48), Մեքսիկան (15) եւ Պերուն (8):

По меньшей мере, 207 человек, занимавшихся охраной окружающей среды, были убиты в прошлом году, сообщается в докладе «At what cost?» (Какой ценой?) международной неправительственной организации Global Witness, головной офис которой находится в Лондоне, передает РИА Новости
Организация сообщает, что местные власти, активисты и защитники окружающей среды становятся жертвами, пытаясь защитить свои дома и общины от добычи полезных ископаемых, агробизнеса и деструктивной промышленности.
По данным доклада, убийства были зафиксированы в 22 странах мира. Более того, 2017 год стал рекордным по числу убитых участников кампаний по защите окружающей среды.
«Убийство является одним из основных способов заставить защитников замолчать, помимо угроз убийством, арестов, насилия, похищений и агрессивных нападений в рамках закона», — говорится в докладе.
Global Witness выделяет несколько стран, где было зафиксировано наибольшее число убийств в 2017 году. Первое место занимает Бразилия (57 убийств), следом идут Филиппины (48), Мексика (15) и Перу (8). Среди 22 стран, упомянутых организацией, Россия не фигурирует.