Հարավային Սուդանում ինքնորոշման իրավունքի իրացման գործընթացը նախադեպ է Լեռնային Ղարաբաղի համար: Այսօր՝ հունվարի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով, Հարավային Սուդանի օրինակը ցույց տվեց, որ աշխարհում շարունակվում է ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքի հաղթարշավը: Միաժամանակ, նա ընդգծել է, որ ԼՂ խնդրի լուծման միակ միջոցը խաղաղ կարգավորումն է:
«ԼՂ խնդրի լուծման միակ ուղին դա նոր հանրաքվեի անցկացումն է կամ 1991-ի քվեարկության արդյունքների ճանաչումը, որը տեղի է ունեցել ԽՍՀՄ օրենսդրության եւ միջազգային իրավունքի համաձայն»,- հայտարարել է Շարմազանովը:

The process of self-determination of Southern Sudan is a precedent for Nagorno-Karabakh, Secretary of the Republican Party of Armenia (RPA) Eduard Sharmazanov told a press conference.
According to him, an example of Southern Sudan has shown that a victory march of the right of self-determination continues in the world. The parliamentarian stressed that peace is the only way to resolve the Karabakh dispute.
“The only way to resolve the Karabakh conflict is to hold a new referendum or to recognize the results of the plebiscite of 1991, which was in conformity with the law of the Soviet Union, as well as international law,” Sharmazanov underscored.