Նոր Զելանդիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել օրինագծին, որը զգալիորեն սահմանափակում է օտարերկրյա գնորդների կողմից առկա անշարժ գույքի ձեռքբերման հնարավորությունները: Այս մասին հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով երկրի կառավարության կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրությունը:
Հիմնական խնդիրը, որի լուծումը պետք է դառնա նոր օրենքը, անշարժ գույքի գների նվազումն է, իսկ դրանք վերջին 10 տարվա ընթացքում կրկնապատկվել են Օքլենդի համար եւ աճել են 60 տոկոսով ընդհանուր առմամբ ամբողջ երկրում: Սա նաեւ թույլ կտա կրճատել անօթեւան նորզելանդացիների թիվը: Հիմնական սահմանափակումները կվերաբերեն նրանց, ով Նոր Զելանդիայում անշարժ գույք գնելը չի դիտարկում որպես երկրում ապրելու հնարավորություն:
«Սա կարեւոր քայլ է, որը սեփական տուն ունենալու երազանքն իրականություն կդարձնի բազմաթիվ նորզելանդացիների համար,- մեջբերում է կառավարական կայքը ֆինանսների փոխնախարար Դեվիդ Փարքերին:- Կառավարությունը համոզված է, որ մեր անշարժ գույքը, որտեղ էլ այն գտնվի եւ ինչպիսին էլ լինի՝ ծովափնյա առանձնատուն, թե համեստ տնակ արվարձանում, նախեւառաջ պետք է նախատեսված լինի նորզելանդացիների համար, այլ ոչ թե՝ հարուստ օտարերկրացիների»:

Парламент Новой Зеландии одобрил законопроект существенно ограничивающий возможности для покупки уже существующей недвижимости иностранными покупателями. Об этом сообщает пресс-релиз, опубликованный на сайте правительства страны, передает ТАСС
Главная задача, решением которой должен стать новый закон, - снижение цен на недвижимость, а они в последние 10 лет удвоились для Окленда и выросли на 60% в целом по стране. Также он позволит уменьшить количество бездомных новозеландцев. Основные ограничения коснутся тех, кто не рассматривает покупку недвижимости в Новой Зеландии, как возможность жить в стране.
«Это важный шаг, который позволит превратить мечту иметь свой дом в реальность для  многих новозеландцев, - цитирует правительственный сайт заместителя министра финансов Девида Паркера. - Правительство убеждено, что наша недвижимость, где бы она не находилась и какой бы ни была, будь то особняк на берегу озера или скромный домик в пригороде, должна быть предназначена, в первую очередь для новозеландцев, а не для иностранных богатых покупателей».
Существенное ограничение права на покупку недвижимости иностранцами станет не только исполнением одного из предвыборных обещаний нынешнего премьер-министра страны Джасинды Ардерн. Оно же лежит в основе плана правительства по преодолению жилищного кризиса, наряду с обязательствами построить 100 тыс. доступных новых домов за 10 лет и увеличить социальный жилищный фонд на 6,4 тыс. домов за четыре года.