2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ից Վրաստանում ուժի մեջ կմտնեն նոր կարգավորումներ, որոնք ուղղված են շրջակա միջավայրի աղտոտման նվազեցմանը, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Այսօրվանից երկրում արգելվում է 15 միկրոնից պակաս հաստությամբ պլաստիկ տոպրակների արտադրությունը, ներմուծումը եւ վաճառքը: Բացի դրանից, այժմ արտադրողները պարտավոր են յուրաքանչյուր տոպրակի վրա նշել ապրանքանիշը եւ ընկերության անունը:
2019 թվականից Վրաստանում ցանկացած հաստությամբ պլաստիկ տոպրակների արտադրությունը, ներմուծումը եւ վաճառքը լիովին կարգելվի: Երկրում հնարավոր կլինի վաճառել միայն բիոդեգրադացվող տոպրակներ:
Կանոնների խախտման դեպքում սուբյեկտները կտուգանվեն 500 լարիով (մոտ 200 դոլար), իսկ նրանց ապրանքները կառգրավվեն: Կրկնակի խախտումը նախատեսում է 1000 լարի տուգանք (ավելի քան 380 դոլար):
Պոլիէթիլենային տոպրակները չեն ենթարկվում կենսաբանական դեգրադացիայի, դրանց քայքայման ժամկետը ավելի քան հարյուր տարի է: Օգտագործումից անմիջապես հետո պլաստիկ տոպրակները վերածվում են թափոնների, որոնք հետագայում հանգեցնում է հողի եւ ջրի աղտոտմանը: Մեծ խնդիրն այն է, որ պլաստիկ թափոնների ամբողջական վերամշակում չի կատարվում:

New regulations are being enacted in Georgia aimed at reducing environmental pollution on October 1, Mice Times reported.
Since Monday, the production, import and sale of plastic bags with a thickness of less than 15 microns is prohibited in Georgia, while now the manufacturers are obliged to apply the logo of the company to each package.
Since April 2019 production, import and sale of any plastic bags in Georgia will be completely banned. Only biodegradable and compostable bags have been approved by the Georgian government.
If the rules are violated, the subjects will be fined 500 lari (about $ 200), and their goods will be confiscated. A repeated violation provides for a fine of 1000 lari (more than 380 dollars).