ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը դիմել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց Պողոսյանը։
Փաստաբանն առաջարկել է ՄԻՊ–ին՝ դիմել համապատասխան պաշտոնատար անձանց, որպեսզի վերացնեն Սարգսյանի եւ նրա ընտանիքի նկատամամբ թույլ տրված խախտումները, ինչպես նաեւ Սարգսյանների նկատմամբ կիրառված անհամաչափ սահմանափակումները։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից NEWS.am–ին տեղեկացրին, որ քննարկման են ընդունել պաշտպանի դիմումը եւ դրա շրջանակներում համապատասխան գրություն ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 11-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հանրահավաքում ունեցած իր ելույթի ժամանակ Ալեքսանդր Սարգսյանին մեկ շաբաթ ժամանակ էր տվել, որպեսզի նա ՀՀ պետական բյուջե կամավոր վերադարձնի «ժողովրդից գողացած փողերը»:
«Ես պահանջում եմ, որ Սաշիկ Սարգսյանը մի շաբաթվա ընթացքում կամավոր հանի հայկական բանկից 30 մլն դոլարը եւ կվերադարձնի պետական բյուջե», –ասել էր նա։
Օրեր անց հայտարարություն տարածեց նաեւ Ալեքսանդր Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ նման հայտարարություն անելուց առաջ ՀՀ վարչապետը նախ պետք է նշեր, որ օրենքով սահմանված կարգով հաստատվել է, որ իր բանկային հաշվին առկա գումարները ձեռք են բերվել անօրինական ճանապարհով, ապա նաեւ նշեր, որ այդ գումարները հափշտակվել են ՀՀ պետական բյուջեից, դրա համար էլ ենթակա են վերադարձման ՀՀ պետական բյուջե:
Երրորդ նախագահի եղբայրը միաժամանակ հայտարարել էր, որ ՀՀ–ում իրական օրինականություն հաստատվելու դեպքում, պատրաստ է օրինական կարգով իրեն պատկանող դրամական միջոցների որոշ մասը որպես բարեգործություն նվիրաբերել Հայաստանի Հանրապետությանը` իր նախընտրած ոլորտը զարգացնելու նպատակով։
Հիշեցնենք, որ 2018թ. հունիսի 25–ին Ալեքսանդր Սարգսյանը բերման էր ենթարկվել ոստիկանություն՝ ապօրինի կերպով զենք կրելու կասկածանքով։
Ալեքսանդրի Սարգսյանի ավագ որդին՝ Հայկ Սարգսյանն, ով մեղադրվում է 11 տարի առաջ տեղի ունեցած հանցագործության՝ սպանության փորձի եւ ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու համար, 2018 թ. սեպտեմբերի 10–ին 50 մլն դրամ կալանքի դիմաց ազատ էր արձակվել կալանքից։
Իսկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի կրտսեր որդին էլ՝ Նարեկ Սարգսյանը, մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի քանի դրվագներով, այդ թվում՝ անձի առեւանգման, ծեծի, Մարտիրոս Սարյանի շուրջ 280 000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գծանկարները խաբեությամբ հափշտակելու եւ այլ հանցագործությունների կատարման մեջ։ Նարեկ Սարգսյանը ներկայումս գտնվում է միջազգային հետախուզման մեջ։

Адвокат брата бывшего президента Сержа Саргсяна, Александра Саргсяна обратился к омбудсмену республики. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am адвокат Саргсяна Мигран Погосян.
Погосян предложил Защитнику прав человека обратиться к соответствующим должностным лицам для устранения всех нарушений, допущенных в отношении Саргсяна и его семьи, а также несоразмерных ограничений, примененных в отношении Саргсянов.
В свою очередь, из офиса Защитника прав человека Армении сообщили о том, что заявление принято во внимание и в его рамках в Генеральную прокуратуру республики уже отправлено соответствующее письмо.
Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян на митинге 17 сентября заявил о том, что дает Александру Саргсяну недельный срок для возвращения законным способом в госбюджет «денег, украденных у народа». По его словам, речь идет о 30 млн. дол.
Спустя несколько дней, заявление распространил сам Александр Саргсян. «Конечно, Никол Пашинян ничего не сказал о том, почему и на каких основаниях я должен вернуть эти средства в государственный бюджет Армении. Он, прекрасно понимая, что я эти средства не получил незаконным путем, что их нельзя конфисковать в порядке, установленном законом, исходя из отрицательного отношения ко мне, пытаясь использовать свои официальное положение и власть, угрожая мне, чтобы я добровольно сдал принадлежащие мне суммы в госбюджет страны», - отметил брат третьего президента, подчеркнув при этом, что в случае установления реальной законности в Армении он готов часть принадлежащих ему денежных средств в порядке, установленном законом, пожертвовать стране в качестве благотворительности с целью развития предпочитаемой области и построения сильной Родины, что, впрочем, всегда и делал.
25 июня 2018 года Александр Саргсян был подвергнут приводу по подозрению в незаконном хранении оружия.