Ճապոնիայի ափերի մոտ McDonnell Douglas F/A-18 Hornet կործանիչ-ռմբակոծիչի եւ ռազմա-տրանսպորտային լիցքավորող օդանավ KC-130-ի աղետից հետո որոնողա-փրկարարական գործողությունների արդյունքում մեկ մարդ փրկվել է, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ԱՄՆ ԶՈՒ Ծովային հետեւակի կորպուսի մամուլի ծառայությունից:
«ԱՄՆ Ծովային հետեւակի կորպուսը հաստատում է, որ աղետից հետո մեկ զինծառայող բժշկական հետազոտություն է անցնում Իվակունի ավիաբազայում: Ներկայումս շարունակվում են օդանավերի անձնակազմերի 6 անդամների որոնումները»,- նշել են մամուլի ծառայությունից:
ԱՄՆ զինվորականները շնորհակալություն են հայտնել Ճապոնիայի Ինքնապաշտպանության ուժերի ներկայացուցիչներին օպերատիվորեն սկսած որոնողա-փրկարարական գործողության համար:
Առայժմ աղետի պատճառների մասին ի հաղորդվում:
Ավելի վաղ NHK-ն հայտնել էր, որ օդանավերում եղել է 7 մարդ, որոնցից մեկը՝ օդաչու, փրկվել է: Ներկայումս փրկարարական գործողությանը մասնակցում են ամերիկացի եւ չապոնացի զինծառայողները: Երկու օդանավն էլ ամրակցված էին ԱՄՆ Իվակունի ծովային հետեւակի ավիաբազային, բախումը կարող էր տեղի ունենալ վերալիցքավորման ժամանակ:

Один человек был спасен в результате поисково-спасательной операции после катастрофы истребителя-бомбардировщика McDonnell Douglas F/A-18 Hornet и военно-транспортного самолета-заправщика KC-130 близ берегов Японии. Об этом сообщили корреспонденту ТАСС  в пресс-службе Корпуса морской пехоты ВС США.
«Корпус морской пехоты США подтверждает, что один военнослужащий проходит медицинское обследование на авиабазе морской пехоты США Ивакуни после катастрофы. В настоящее время продолжается поиск оставшихся шести членов экипажей самолетов», - отметили там. Военные США также поблагодарили представителей Сил самообороны Японии за оперативно начатую поисково-спасательную операцию. Причины катастрофы пока не называются.
Ранее телеканал NHK сообщил, что на борту самолетов находилось семь человек, по его информации, один человек - пилот - был спасен. В настоящее время в спасательной операции принимают участие американские и японские военнослужащие. Оба самолета приписаны к авиабазе морской пехоты США Ивакуни в японской префектуре Ямагути; столкновение могло произойти во время дозаправки.