Ճապոնիայի կառավարությունը ափսոսանք է հայտնում Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրի (ՄՓՀՀՊ) շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ եւ հույս ունի, որ սահմանված 60-օրյա ժամկետում հնարավոր կլինի հասնել վեճի կարգավորմանը: Այս մասին Տոկիոյում ասուլիսի ժամանակ ասել է Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Տարո Կոնոն, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«ՄՓՀՀՊ-ն կարեւորագույն դեր է խաղում միջուկային զինաթափման գործում, ուստի ստեղծված իրավիճակը ափսոսանք է առաջացնում: Մենք ենթադրում ենք, որ սահմանված 60-օրյա ժամկետում կարող են տարբեր երեւույթներ տեղի ունենալ եւ հույս ունենք, որ կողմերը արդյունավետ կօգտագործեն այդ ժամանակը», - նշել է նա:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն դեկտեմբերի 4-ին հայտարարել էր, որ Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքներով Վաշինգթոնը կդադարի ՄՓՀՀՊ-ի իր պարտականությունները կատարել, եթե ՌԴ-ն 60 օրում չվերադառնա պայմանագրի կատարմանը: ՌԴ նապագահ Վլադիմիր Պուտինը դեկտեմբերի 5-ին լրագրողների հարցերին պատասխանելով նշել էր, որ ամերիկյան կողմը ՌԴ կողմից ՄՓՀՀՊ-ն խախտելու վերաբերյալ ոչ մի ապացույց չի ներկայացրել:

Правительство Японии сожалеет по поводу ситуации, сложившейся вокруг Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности (ДРСМД) и рассчитывает, что в установленный 60-дневный срок удастся достичь разрешения конфликта. Об этом на пресс-конференции в Токио заявил глава МИД Японии Таро Коно, передает ТАСС
«ДРСМД играет важнейшую роль в деле ядерного разоружения, поэтому сложившаяся ситуация вызывает крайнее сожаление. Мы предполагаем, что в установленный 60-дневный срок могут произойти различные вещи и надеемся, что все стороны эффективно используют это время», - отметил он.
Госсекретарь США Майкл Помпео заявил 4 декабря по итогам встречи глав МИД НАТО в Брюсселе, что Вашингтон прекратит выполнять свои обязательства по ДРСМД, если Россия в течение 60 дней не вернется к исполнению договора. Как подчеркнул 5 декабря, отвечая на вопросы журналистов, президент РФ Владимир Путин, американская сторона не предоставила никаких доказательств приписываемого Москве нарушения ДРСМД.