Սակկարա քաղաքում պեղումների ժամանակ հնագետներին հաջողվել է հայտնաբերել Նեֆերիրկարա Կակաի փարավոնի կառավարման ժամանակների դամբարան։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է երկրի հնությունների նախարարությունը։ Հին եգիպտական քուրմ Ուախտիի դամբարանում հայտնաբերվել են որմնանկարներ եւ ավելի քան հիսուն արձանիկներ՝ տեղեյացնում է N+1-ը։
Դամբարանի ներսում գիտնականները 18 ժայռափոր խորշ են գտել, որոնք զարդարված են հանգուցյալին ու նրա ընտանիքի անդամներին պատկերող 24 արձանիկներով։ Բացի դրանից, դամբարանի ստորին մասում հայտնաբերվել է եւս 26 խորշ, որոնցում անհայտ մարդկանց արձանիկներ են։
Դամբարանի պատերին գտնված նկարազարդումների մեջ կա հանգուցյալի կնոջ ու մոր անունները։ Հնագետները բազմաթիվ նկարներ են նկատել, որոնք պատկերում են հանգուցյալին ընտանիքի հետ, գինու պատրաստման տեսարաններ, երաժշտական ներկայացումներ, որսորդություն եւ այլն։
Ընդհանուր առմամբ, դամբարանը ուղղանկյուն տարածք է 30 քառ․ մետր մակերեսով եւ վերջում նկուղային հատվածով։ Դամբարանը ներառում է հինգ գերեզմանահորեր: Հնագետներին դեռ հայտնի չէ դրանց պարունակությունը, նրանք նախատեսում են շարունակել պեղումները։ Բացի այդ, գերեզմանոցում հանգուցյալի եւ նրա մոր համար երկու կեղծ դռներ են գտել, որոնք խորհրդանշական կերպով կապել են մեռյալների աշխարհը ողջերի աշխարհին։

Во время раскопок в египетском некрополе Саккара археологам удалось обнаружить хорошо сохранившуюся гробницу времен правления фараона Нефериркара Какаи, сообщает в фейсбуке Министерство по делам древностей. В гробнице древнеегипетского жреца Уахти (Wahtye) обнаружили богатую роспись на стенах и более пятидесяти статуй, передает N+1.
Внутри усыпальницы ученые обнаружили 18 ниш с вырубленными в скале и раскрашенными статуями, которые изображают самого покойного и членов его семьи, всего таких статуй 24. Кроме того, в нижней части гробницы находятся еще 26 ниш меньшего размера, внутри которых археологи нашли 31 статую неизвестных людей, которые сидят в позе писца или стоят.
Найденные на стенах гробницы росписи содержат имена жены и матери покойного. Археологи нашли многочисленные изображения усопшего с его семьей, сцены изготовления вина и керамики, музыкальных представлений, охоты и производства погребальной мебели.
В целом гробница состоит из прямоугольного холла площадью порядка 30 квадратных метров и подвального помещения в конце. Захоронение включает в себя пять погребальных шахт. Археологам пока неизвестно их содержимое, ученые планируют продолжать раскопки. Кроме того в гробнице нашли две ложные двери для покойного и его матери — подобные «обманки» символически соединяли мир мертвых с миром живых.