Կաթոլիկ եկեղեցին «այլևս երբեք» չի քողարկի սեռական բռնությունը հոգևորականության ներկայացուցիչների կողմից։ Այս մասին հայտարարել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը՝ պահանջելով, որպեսզի մանկապղծությամբ և  բռնաբարությամբ զբաղված հոգևորականները հանձնվեն արդարադատությանը, տեղեկացնում է «Ասոշիեյթիդ պրեսը»։
Հովվապետը խոստովանել է, որ նախկինում եկեղեցին խնդրին լրջորեն չի վերաբերվել՝ դրանում մեղադրելով նրա առաջնորդներին, որոնք անփորձության կամ կարճատեսության պատճառով «անպատասխանատու» են եղել՝ հրաժարվելով հավատալ զոհերին։ Բայց նա երդվել է, որ այսուհետ եկեղեցին չի քողարկի նման դեպքերը։ «Եկեղեցին  ջանք չի խնայի, որպեսզի հնարավոր ամեն բան անի պատասխանատվության կանչելու համար նրանց, ովքեր նման հանցագործություններ են կատարել»,– ասել է նա։
2018 թվականը կաթոլիկ եկեղեցու համար նշանավորվեց ահավոր սկանդալներով՝ կապված հոգևորականների կողմից երեխաների հանդեպ սեռական բռնության բազմաթիվ դեպքերի հետ։

Католическая церковь «никогда больше» не будет покрывать  сексуальное насилие со стороны представителей духовенства. Об этом заявил Папа Римский Франциск, потребовав, чтобы священники, которые насиловали и растлевали детей, сдались в руки правосудия, передает AP.
Понтифик признал, что в прошлом церковь не относилась к проблеме серьезно, обвинив в этом ее лидеров, которые из-за неопытности или близорукости действовали «безответственно», отказываясь верить жертвам. Но он поклялся, что отныне церковь не будет покрывать подобные случаи. «Церковь не пожалеет усилий для того, чтобы сделать все необходимое для привлечения к ответственности тех, кто совершил такие преступления», - сказал он.
Этот год ознаменовался для Католической церкви ужасными скандалами связанными с многочисленными случаями сексуального насилия над детьми со стороны священников.