Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն խոստանում է օգնել Ֆրանսիային վերականգնել Նոտր Դամի տաճարը, որը ավերվել է հրդեհի պատճառով:
Աբեն Ֆրանսիա է ժամանել Եվրոպայով եւ Հյուսիսային Ամերիկայով իր շրջագայության շրջանակներում:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ ելույթ ունենալով նա նշել է, որ խորապես վշտացած համաշխարհային ժառանգության շենքին պատճառված վնասից:
Նրա խոսքով, ճապոնական կառավարությունը ջանք չի խնայի տաճարի վերականգնման համար համագործակցության հաստատման նպատակով:
Մակրոնն ու Աբեն կքննարկեն G7-ի եւ G20- ի ղեկավարների առաջիկա գագաթնաժողովի օրակարգը, որը կանցկացվի այս տարի Ֆրանսիայում եւ Ճապոնիայում համապատասխանաբար:

Премьер-министр Японии Синдзо Абэ обещает помочь Франции восстановить разрушенный пожаром собор Нотр-Дам, передает AP.
Абэ прибыл во Францию в рамках своего тура по Европе и Северной Америке.
Выступая вместе с президентом Франции Эммануэлем Макроном, Абэ отметил, что «глубоко опечален ущербом, нанесенным зданию всемирного наследия».
По его словам, правительство Японии «не пожалеет усилий для налаживания сотрудничества» в восстановлении собора.
Макрон и Абэ обсудят повестку дня предстоящих саммитов лидеров Большой семерки и Группы двадцати, которые пройдут во Франции и Японии соответственно в этом году.
Стороны намерены также обсудить ускорение экономического роста за счет свободной торговли и рассмотреть проблемы, включая Северную Корею и пластиковые отходы в океане.