Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն խոստանում է օգնել Ֆրանսիային վերականգնել Նոտր Դամի տաճարը, որը ավերվել է հրդեհի պատճառով:
Աբեն Ֆրանսիա է ժամանել Եվրոպայով եւ Հյուսիսային Ամերիկայով իր շրջագայության շրջանակներում:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ ելույթ ունենալով նա նշել է, որ խորապես վշտացած համաշխարհային ժառանգության շենքին պատճառված վնասից:
Նրա խոսքով, ճապոնական կառավարությունը ջանք չի խնայի տաճարի վերականգնման համար համագործակցության հաստատման նպատակով:
Մակրոնն ու Աբեն կքննարկեն G7-ի եւ G20- ի ղեկավարների առաջիկա գագաթնաժողովի օրակարգը, որը կանցկացվի այս տարի Ֆրանսիայում եւ Ճապոնիայում համապատասխանաբար:

Japanese Prime Minister Shinzo Abe is pledging to help France rebuild the fire-ravaged Notre Dame Cathedral, AP reported.
Abe arrived in France Tuesday as part of his tour of Europe and North America.
Speaking with French President Emmanuel Macron, Abe noted that he “was deeply saddened by the damage inflicted to the World Heritage” building.
According to him, the Japanese government “will spare no effort to bring its cooperation” in the reconstruction.
Macron and Abe will discuss the agenda of the upcoming summits of the G7 and G20 leaders, which will be held in France and Japan, respectively, this year.
They said they will also The parties also intend to talk about boosting economic growth through free trade, and address issues including North Korea and plastic waste in ocean.