Ադրբեջանի իշխանությունները որոշել են Բաքվում Եվրոպա լիգայի եզրափակչի անցկացումից առավելագույնը «քամել»:
Այս տարի ՈՒԵՖԱ-ն պատմության մեջ առաջին անգամ Եվրոպա լիգայի Տրոֆի-տուր է կազմակերպել, որն ամբողջ Եվրոպայում ֆուտբոլային երկրպագուներին հնարավորություն է տվել տեսնելու նվիրական գավաթը: Այն մեկնարկել էր Ժնեւում, այցելել Սեւիլիա, Բեռլին, Լոնդոն, Միլան, Մոսկվա, Փարիզ եւ ավարտվել Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում:
Ինչպես հայտնում է news.day.az-ը, գավաթը Բաքու է հասել մայիսի 18-ին եւ հաջորդ օրը ուղեւորվել է Գյանջա, իսկ այնուհետեւ՝ Չոջուխ Մարջանլու:
Հիշեցնենք, որ այս գյուղը ադրբեջանցիները հնարամտորեն ազատագրել են իրենք իրենցից: Փաստորեն, գյուղը երբեք չի եղել Լեռնային Ղարաբաղի վերահսկողության ներքո, բայց Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են գյուղի ազատագրման մասին եւ իրենք էլ դրան հավատացել են, իսկ հիմա փորձում են ուրիշներին էլ ստիպել հավատալ սեփական հորինվածքին:
Գյուղի երեխաների համար, որոնք սեփական աչքերով են տեսել Եվրոպա լիգայի գավաթը, կարելի է միայն ուրախանալ: Բայց, ընդհանուր առմամբ, ակնհայտ է զուտ սպորտային միջոցառումից առավելագույն քաղաքական դիվիդենտներ քամելու երկրի իշխանությունների ձգտումը: Առայժմ այս մտահղացմանը հաջողությունն այնքան էլ չի ուղեկցում:
Ադրբեջանի իշխանությունները նախ ոչ պաշտոնապես արգելեցին հայազգի երկրպագուների մուտքը: Վրդովվեցին իրենք՝ երկրպագուները, վրդովվեց Հայաստանի ԱԳՆ-ն: Ի պատասխան հետեւեց Ադրբեջանի ԱԳՆ կեղծավոր հայտարարությունն այն մասին, որ, իբր, ոչ ոք չի արգելել երկրպագուների ժամանումը, եւ ընդհանրապես Հայաստանն է իր «սադրիչ նպատակների» համար օգտագործում «լոնդոնյան «Արսենալի» խաղացող Հենրիխ Մխիթարյանին: Ադրբեջանի ֆուտբոլային ֆեդերացիաների ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Էլհան մամեդովը խոր ափսոսանք էր հայտնել Բաքու ուղեւորությունից Մխիթարյանի հրաժարվելու որոշման կապակցությամբ: «Մենք շատ ենք ափսոսում այդ չհիմնավորված որոշման կապակցությամբ, որն ընդունվել է, ինչպես հասկանում ենք, «Արսենալի» հետ միասին, իր խաղացողի եւ նրա ընտանիքի հետ: Թեեւ մենք ընդունում ենք թիմի հետ չմեկնելու խաղացողի անձնական որոշման իրավունքը, դրա հետ մեկտեղ կցանկանայինք եւս մեկ անգամ ընդգծել, որ Ադրբեջանը որպես ընդունող երկիր պատշաճ կերպով տրամադրել է բոլոր երաշխիքները, որոնք կապված են պարոն Մխիթարյանի անվտանգության ապահովման հետ, ինչպես պահանջում էր ՈՒԵՖԱ-ն: Ոչ մի պատճառ չկա կասկածի տակ դնելու Ադրբեջանի տրամադրած երաշխիքների լրջությունը», - ասել է Մամեդովը:
Ադրբեջանի իշխանությունների գործողություններն արդեն բացասական արձագանք են առաջացրել, ընդ որում՝ ոչ միայն Հայաստանում:
«Եթե Ադրբեջանը նման մակարդակի միջոցառում է ստանձնում, ապա այնտեղ պետք է իրենց հաշիվ տան, որ իրենք պարտավոր են ապահովել դրա նորմալ անցկացումը, չխոսելով անվտանգության մասին: Իսկ եթե, օրինակ, հանդիպման մրցավար նշանակվի հա՞յ կամ օրինակ ֆրանսահա՞յ: Եթե նման դեպքերում պատրաստ չեն ապահովել անհրաժեշտ միջոցները նորմալ անցկացման համար, ապա չի կարելի հավակնություններ ներկայացնել: Սա զվարճանքի ինդուստրիա է, չեք կարող՝ մի արեք»,- «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի եթերում «Ֆուտբոլային ակումբ» հաղորդման ժամանակ ասել է հայտնի բլոգեր եւ լրագրող Վասիլի Ուտկինը:
Փաստացի Ադրբեջանը իրեն պահում է հայտնի անեկդոտի օձի պես՝ գիտի, որ կարող է վնասվել, բայց չի կարողանում իրեն զսպել եւ չխայթել:
Եվրոպա լիգայի եզրափակիչը, ինչպես հայտնի է, տեղի կունենա Բաքվի Օլիմպիական մարզադաշտում եւ կսկսվի Բաքվի ժամանակով 23:00-ին:

Власти Азербайджана решили «выжать» максимум из проведения финала Лиги Европы в Баку.
В этом году УЕФА впервые в истории организовал Трофи-тур Лиги Европы, который предоставил возможность футбольным болельщикам по всей Европе увидеть заветный кубок. Трофи-тур стартовал в Женеве, посетил Севилью, Берлин, Лондон, Милан, Москву, Париж и завершился в столице Азербайджана - в городе Баку.
Как сообщает news.day.az, кубок прибыл в Баку 18 мая, на следующий день направился в Гянджу и далее в село Джоджуг Мерджанлы. Напомним, что село это азербайджанцы ухитрились освободить сами от себя. Фактически, село никогда не находилось под контролем Нагорного Карабаха, но власти Азербайджана заявили об освобождении села и сами поверили, а теперь пытаются заставить других поверить в собственный вымысел. За сельскую детвору, воочию увидевшую кубок Лиги Европы, можно только порадоваться. Но в целом очевидно стремление властей страны выжать максимальные политические дивиденды из чисто спортивного мероприятия. Пока успех не слишком сопутствует этой затее.
Для начала, власти Азербайджана неофициально запретили въезд армянским болельщикам. Возмутились сами болельщики, возмутился МИД Армении. В ответ последовало лицемерное заявления МИД Азербайджана о том, что, дескать, никто не запрещал приезд болельщиков, и вообще это Армения «использует игрока лондонского «Арсенала» Генриха Мхитаряна в своих «провокационных целях». Генеральный секретарь Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) Эльхан Мамедов выразил глубокие сожаления по поводу решения Мхитаряна отказаться от поездки в Баку. «Мы очень сожалеем по поводу этого неоправданного решения, принятого, как мы понимаем, совместно «Арсеналом», самим игроком и его семьей. Хотя мы и признаем за игроком право принятия личного решения не ехать с командой, вместе с тем, хотели бы еще раз подчеркнуть, что в качестве принимающей страны Азербайджан должным образом предоставил все необходимые гарантии, связанные с обеспечением безопасности г-на Мхитаряна, как того требовала УЕФА. Нет никаких оснований ставить под сомнение серьезность гарантий, предоставленных Азербайджаном», - заявил Мамедов.
Действия властей Азербайджана уже вызвали негативную реакцию, причем не только в Армении.
«Если Азербайджан берется за мероприятия такого уровня, то там должны себе отдавать отчет, что они обязаны обеспечить нормальное их проведение, уже не говоря о безопасности. А если, допустим, комиссаром матча будет назначен армянин, к примеру, французский армянин? Если в таких случаях не готовы обеспечить необходимые меры для нормального проведения, тогда нельзя претендовать. Это индустрия развлечений, не можете — не делайте», — сказал Известный блогер и журналист Василий Уткин в эфире программы «Футбольный клуб» на радиостанции «Эхо Москвы».
Фактически, Азербайджан ведет себя как змея из известного анекдота – знает, что может пропасть, но не может удержаться и не ужалить.
Финал Лиги Европы, как известно, состоится 29 мая на Бакинском Олимпийском стадионе и начнется в 23:00 по бакинскому времени.