Եվրամիության կողմից իրականացվող ֆինանասավորման շրջանակներում մինչեւ 2013 թվականը կարդիականացվեն հայաստանյան 12 քոլեջներ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց ԿԳՆ նախնական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Ռոբերտ Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, Երեւանում կվերանորոգվեն եւ կարդիականացվեն 2, հանրապետության մարզերում՝ 10 քոլեջներ։ «Ֆինանսավորումը (ընդհանուր առմամբ 15 մլն եվրո) կիրականացվի երեք փուլով, ընդ որում, ծրագրի առաջին փուլը մեկնարկել է 2007 թվականին։ Այդ փուլի համար գերատեսչությանը հատկացված 5 մլն եվրոն տրամադրվել է քոլեջները նորագույն տեխնոլոգիաներով եւ լաբորատոր սարքերով ապահովելու համար»,- հստակեցրեց Աբրահամյանը՝ ավելացնելով, որ ներկայունմ ս իրականացվում է ծրագրի երկրորդ՝ քոլեջների վերանորոգման փուլը։
Միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետը նաեւ տեղեկացրեց, որ ԵՄ ֆինանասավորման շրջանակներում կվերապատրաստվեն նաեւ  քոլեջների ղեկավարներն ու դասախոսները։

В рамках финансирования, осуществляемого Евросоюзом, до 2013 года будут модернизированы 12 армянских колледжей. Об этом корреспонденту Новости Армении –  NEWS.am сообщил начальник управления Министерства образования и науки Армении Роберт Абрамян.
По его словам, в Ереване будут отремонтированы и модернизированы 2 колледжа, в областях республики – 10 колледжей. «Финансирование (в общей сложности 15 млн. евро) будет осуществляться в три этапа, причем первый этап программы был начат в 2007 году.
Предоставленные для этого этапа ведомству 5 млн. евро были направлены на обеспечение  колледжей новейшими технологиями и  лабораторным оборудованием»,– пояснил Абрамян, добавив, что в настоящее время осуществляется второй этап программы – этап ремонта колледжей. Начальник управления среднего специального образования также сообщил,  что в рамках финансирования ЕС пройдут переподготовку руководители и преподаватели колледжей.