Վրաստանը չի կարող իր կորցրած տարածքները ուժով հետ վերադարձնել եւ ավելի լավ է տարածաշրջանում իրեն ցուցադրի որպես տնտեսական եւ ժողովրդավարական հաջող մոդել: Նման տեսակետ է հայտնել Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բայերլը, գրում է վրացական «Պիրվելի» գործակալությունը:
Դեսպանի կարծիքով, Վրաստանին զենք տրամադրելը ավելի կվնասի, քան կօգնի այդ երկրին, քանի որ դրանով ավելի կուժեղացնի Աբխազիայի եւ Հարավային Օսեթիայի բնակչության անվստահությունը:
«Մեր կողմից նման դիրքորոշումը Վրաստանի նախագահ Սահակաշվիլիին դուր չի գա: Եթե մենք Վրաստանին ռազմական աջակցություն ցույց տանք, ռուսները, հնարավոր է, ակտիվորեն ընդդիմանան ամերիկյան կարեւոր ռազմավարական հետաքրքրություններին»,-ընդգծել է Ջոն Բայերլը:

Грузия не может силой вернуть себе утерянные территории, и будет лучше, если она покажет себя удачной экономической и демократической моделью в регионе. Такое мнение выразил посол США в России Джон Байерли, пишет грузинское агентство «Пирвели».
По мнению посла, предоставление оружия Грузии больше помешает, чем поможет этой стране, так как этим еще более увеличится недоверие населения Абхазии и Южной Осетии к ней.
«Такая позиция с нашей стороны не понравится президенту Грузии Михаилу Саакашвили. Если мы окажем Грузии военную помощь, русские, возможно, станут активно мешать осуществлению важных стратегических интересов США», - подчеркнул Байерли.