ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը հայտարարել է Լիբիայի օդային տարածքում թռիչքազերծ գոտու ստեղծման մասին` ընդդիմության վերահսկողության տակ գտնվող քաղաքների ռմբահարումները կանխելու եւ տեղական բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար, գրում է «ՌԻԱ Նովսոտին»:
Մարտի 17-ին ընդունված բանաձեւը նախատեսում է լիբիական օդուժի համար օդային տարածքի փակում, Լիբիայի նավթային ընկերությունների եւ կենտրոնական բանկի հաշիվների սառեցում:
№1973 բանձեւի նախագիծը նախաձեռնվել է Լիբանանի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի կողմից եւ քննարկվել է երեք օր: Քվերակության ժամանակ Անվտանգության խորհրդի 15 անդամներից 10-ը կողմ են արտահայտվել, հինգը, այդ թվում` Ռուսաստանը, Չինաստանը եւ Գերմանիան, ձեռնպահ: Բնաձեւի ընդունման համար բավարար է 9 «կողմ»-ը` առանց վետոյի:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի կեսերից Լիբիայիում բողոքի զանգվածային ցույցեր են` Քադաֆիի հեռացման պահանջով: Միջազգային կազմակերպությունների տվյալներով` կառավարական եւ ընդդիմադիր ուժերի բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը հասնում է հազարների:

Совет Безопасности ООН объявил о создании над Ливией бесполетной зоны для того, чтобы предотвратить бомбежки занятых оппозицией городов и спасти от гибели местное население, пишет РИА-Новости.
Принятая 17 марта резолюция предусматривает закрытие воздушного пространства для ливийской авиации, возможные боевые действия за исключением применения наземных сил и замораживание счетов нефтяной компании Ливии и ее центрального банка, которые связывают с лидером страны Муамаром Каддафи.
Проект резолюции №1973 был инициирован Ливаном, Великобританией, Францией и США и обсуждался три дня. При голосовании 10 из 15 членов СБ ООН высказались за резолюцию, воздержались пять стран, в том числе Россия, Китай и Германия. Для принятия резолюции достаточно 9 голосов «за» и ни одного вето.
С середины февраля в Ливии проходят выступления с требованием ухода лидера страны Муамара Каддафи, который правит страной более 40 лет. Международные организации заявляют о тысячах жертв столкновений восставших с правительственными войсками.