Ամերիկայի հայկական համագումարն աջակցում է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին ԱՄՆ սենատորներ Լինդսի Գրեմի եւ Քրիս Վան Հոլենի առաջարկած օրենսդրական նախագծին, հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Օրինագիծով սահմանափակվում են Թուրքիայի նախագահի, փոխնախագահի, ազգային պաշտպանության նախարարի, արտաքին գործերի նախարարի, ֆինանսների նախարարի, առեւտրի նախարարի եւ էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարարի ակտիվներն ԱՄՆ-ում: Օրինագիծը պատժամիջոցներ է սահմանում նաեւ Թուրքիայի հետ ռազմական գործողությունների եւ Թուրքիայի էներգետիկ սեկտորի վրա, արգելում է ԱՄՆ ռազմական օգնությունն ու վիզային սահմանափակումներ սահմանում թուրքական իշխանությունների ներկայացուցիչների համար:
«Ժամանակն է, որպեսզի ԱՄՆ կառավարությունը խոստովանի, որ Թուրքիան անհուսալի դաշնակից է»,- նշել են Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահները:

Армянская Ассамблея Америки поддерживает законодательный проект, предложенный сенаторами США Линдси Грэмом и Крисом Ван Холленом на введение санкций против Турции за вторжение в Сирию, передает Армянская Ассамблея Америки.
Законопроект налагает ограничения на активы в Америке президента Турции, вице-президента, министра национальной обороны, министра иностранных дел, министра финансов, министра торговли и министра энергетики и природных ресурсов. Законопроект также вводит санкции на военные операции с Турцией и энергетический сектор Турции, запрещает военную помощь США и устанавливает визовые ограничения для представителей турецких властей, намеревающихся посетить США.
«Американскому правительству пора признать, что Турция ненадежный союзник», - отметили сопредседатели Армянской Ассамблеи Америки.