Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի միլիարդատեր թեկնածուներ Մայքլ Բլումբերգը և Թոմ Սթեյերը անցած տարի նախընտրական քարոզարշավի համար մոտ 389 միլիոն դոլար են ծախսել, հայտնում է Reuters-ը: Այս գումարը գերազանցում է Դեմոկրատական կուսակցության այլ թեկնածուների կողմից նախագահական քարոզչության վրա ծախսված բոլոր միջոցները:
Բլումբերգն իր նախագահական քարոզարշավը սկսել էր նոյեմբերին և իր սեփական միջոցներից ծախսել է ավելի քան 188 միլիոն դոլար: Սթեյերը, ով միացել էր քարոզարշավին հուլիսին, 2019-ին ծախսել է 201 միլիոն դոլար. այս գումարի մեծ մասը նա ծախսել է իր սեփական միջոցներից, և միայն 3 միլիոնը կազմել են նվիրատվությունները:
Այս երկու թեկնածուների համեմատ ՝ Դեմոկրատական կուսակցության մյուս ներկայացուցիչների կողմից քարոզարշավի վրա ծախսված գումարները բավականին համեստ են: Այդպես, օրինակ, սենատոր Բեռնի Սանդերսը 2019-ին իր նախընտրական քարոզարշավի համար ծախսել էր 90.7 միլիոն դոլար: Իսկ ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Զո Բայդենի կողմից նախընտրական շտաբի անդամների աշխատավարձի համար ծախսված գումարը կազմել էր 11.7 միլիոն դոլար:

Кандидаты-миллиардеры в президенты США от Демократической партии Майкл Блумберг и Том Стейер в целом потратили на предвыборную кампанию около 389 млн долларов в прошлом году, сообщает Reuters
Эта сумма превышает все средства, потраченные на президентскую кампанию другими кандидатами от Демпартии.
Блумбер начал свою президентскую кампанию в ноябре и потратил более 188 млн. долларов из собственных средств.
Стейер, который присоединился к предвыборной кампании в июле, потратил в 2019 году 201 млн. долларов: большую часть он потратил из собственных средств, и лишь 3 млн. долларов составили пожертвования.
По сравнению с этими двумя кандидатами, суммы, потраченные на кампанию остальными представителями Демократической партии, весьма скромны. Так, например, сенатор Берни Сандерс  в 2019 году на свою кампанию потратил 90.7 млн. долларов.
А сумма, потраченная бывшим вице-президентом США Джо Байденом на зарплаты для членов предвыборного штаба, составила 11.7 млн. долларов.