Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի միլիարդատեր թեկնածուներ Մայքլ Բլումբերգը և Թոմ Սթեյերը անցած տարի նախընտրական քարոզարշավի համար մոտ 389 միլիոն դոլար են ծախսել, հայտնում է Reuters-ը: Այս գումարը գերազանցում է Դեմոկրատական կուսակցության այլ թեկնածուների կողմից նախագահական քարոզչության վրա ծախսված բոլոր միջոցները:
Բլումբերգն իր նախագահական քարոզարշավը սկսել էր նոյեմբերին և իր սեփական միջոցներից ծախսել է ավելի քան 188 միլիոն դոլար: Սթեյերը, ով միացել էր քարոզարշավին հուլիսին, 2019-ին ծախսել է 201 միլիոն դոլար. այս գումարի մեծ մասը նա ծախսել է իր սեփական միջոցներից, և միայն 3 միլիոնը կազմել են նվիրատվությունները:
Այս երկու թեկնածուների համեմատ ՝ Դեմոկրատական կուսակցության մյուս ներկայացուցիչների կողմից քարոզարշավի վրա ծախսված գումարները բավականին համեստ են: Այդպես, օրինակ, սենատոր Բեռնի Սանդերսը 2019-ին իր նախընտրական քարոզարշավի համար ծախսել էր 90.7 միլիոն դոլար: Իսկ ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Զո Բայդենի կողմից նախընտրական շտաբի անդամների աշխատավարձի համար ծախսված գումարը կազմել էր 11.7 միլիոն դոլար:

Democratic presidential billionaire candidates Michael Bloomberg and Tom Steyer spent about $ 389 million last year on the campaign, Reuters reported.
This amount exceeds all the funds spent on the presidential campaign by other candidates from the Democratic Party.
Bloomber launched his presidential campaign in November and spent more than $ 188 million from his own funds.
Steyer, who joined the campaign in July, spent $ 201 million in 2019: he spent most of his own money, and only $ 3 million was donated.
Compared to these two candidates, the amounts spent on the campaign by the rest of the Democratic Party are modest. For example, Senator Bernie Sanders spent $ 90.7 million on his campaign in 2019. And the amount spent by former US Vice President Joe Biden on salaries for members of the campaign headquarters amounted to 11.7 million dollars.