2019 թվականի դեկտեմբերի 2-ին զորամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող Արթուր Աջամյանի մահվան վերաբերյալ դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքներն են եկել, որով, ըստ Աջամյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Հայարփի Սարգսյանի, հերքվում է զինծառայողի ինքնասպանության վարկածը։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Հայարփի Սարգսյանը։
«Դատաբժշկական եզրակացությամբ հայտնաբերվել են վնասվածքներ մարմնի վրա։ Եթե նախկինում կար վարկած, թե դրանք կարող են դիակային բծեր լինել, հիմա արդեն հաստատվեց բռնությունը։ Ըստ դատաբժշկի՝ ճակատի վրա արյունազեղում է կոշտ, բութ առարկայով հարվածներ է հասցվել մահից րոպեներ առաջ։ Այսինքն՝ Արթուր Աջամյանին հրազենային վնասվածք հասցնելուց առաջ կիրառվել է բռնություն։ Տարբեր մատներին քերծվածքներ են եղել մահվանից մեկ-երկու օր առաջվա վաղեմության, ուսին՝ հին վնասվածք, ոտքին՝ սալջարդ, որը ստացել է մահվանից հինգ օր առաջ, այսինքն՝ մեկ շաբաթվա վաղեմության վնասվածքների հետ գործ ունենք»։
Ըստ փաստաբանի՝ ինքնասպանության վարկածն այդպիսով հերքվում է։
«Փորձաքննությամբ հստակեցվել է նաեւ, որ Աջամյանը կրակոցը ստացել է 0,3-0,5 սմ հեռավորությունից, այսինքն՝ հենման կետ չի եղել, կտրականապես հերքվում է ինքնասպանությունը»:
Հիշեցնենք, որ 2019թ. դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 06:50-ի սահմանում, ՊԲ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող Արթուր Իշխանի Աջամյանի մահացու հրազենային վիրավորում ստանալու, իսկ պարտադիր ժամկետային զինծառայող Դավիթ Հարությունի Մելիքբեկյանի հրազենային վիրավորումներ ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ) հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

The results of the forensic medicine expert examination of the death of compulsory fixed-term serviceman Artur Ajamyan, who died at a military post of a military unit on December 2, 2019, are in, and according to the attorney of Ajamyan’s legal successor, the version of suicide of the serviceman is refuted, as reported Haiarpi Sargsyan told Armenian News-NEWS.am.
“The forensic medicine conclusion showed injuries on the body. Whereas there used to be a version that they could have been marks on the corpse, now violence has been confirmed. According to the forensic doctor, there is rough bleeding on the forehead, and he had been struck with a blunt instrument minutes before his death. This means that violence was used before the firearm injury.”
According to the attorney, this refutes the version of suicide.
“The expert examination also made it clear that Ajamyan had received the gunshot at a distance of 0.3-0.5 cm, meaning there was no fulcrum, suicide is strongly refuted.”
A criminal case has been instituted under particular articles of the Criminal Code of Armenia (attempt of murder of two or more persons) in relation to the incident during which compulsory fixed-term serviceman Artur Ajamyan received a lethal firearm injury and compulsory fixed-term serviceman Davit Melikbekyan received firearm injuries at the military post of the maintenance station of N military unit of the Defense Army of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) on December 2, 2019 at around 6:50 a.m. Preliminary investigation is underway.