Արփի լիճը գրեթե դատարկ է, քանի որ լճում հնարավոր 100 մլն խորանարդ մետրից առավելագույնը 8 մլն խորանարդ մետրն է ջուր: Այս մասին մարտի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը:
Նրա խոսքով՝ այժմ ջրի որոշակի մասն ըստ էության հոսում է Թուրքիա, քանի որ վերանորոգումից հետո փականները չեն փակվել, եւ ջուրը շարունակում է հոսել:
«Երեկ Ախուրյան գյուղի բնակիչները փորձեցին լուծել խնդիրը՝ այցելելով մարզպետարան, սակայն այնտեղ նրանց ասացին, որ չգիտեն, թե երբ կլուծվի հարցը: Եթե իրավիճակը չփոխվի, ապա դա սպառնալիք կդառնա մոտակա մարզերի համար, իսկ բնակիչները կմնան առանց բերքի: ՀՀ Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին կոչ եմ անում լուծել այդ խնդիրը առավելագույնս օպերատիվ»,- նշեց Բերբերյանը:

Озеро Арпи практически пустое, так как из возможных 100 млн. кубометров в озере максимум 8 млн. кубометров воды. Об этом на встрече с журналистами 4 марта заявил председатель общественной организации «Аграрно-крестьянское объединение» Грач Берберян.
По его словам, сейчас определенная часть воды, по сути, уходит в Турцию, так как после ремонта клапаны не закрыли, и вода продолжает течь. «Вчера жители села Ахурян попытались решить проблему, посетив областную администрацию, однако там им сказали, что не знают, когда решится вопрос. Если ситуация останется такой же, то это угрожает всем близлежащим районам, жители которых могут остаться без урожая. Призываю министра территориального развития и инфраструктур Армении Сурен Папикяна решить эту проблему, причем максимально оперативно, а не раздавать буклеты, поскольку она Правительству может аукнуться», - подчеркнул Берберян.