«Շուտով կլրանա 2 տարին, երբ Հայաստանում իշխանության եկան արտաքին ուժերի խամաճիկները: Հասարակության մտածող մասը նշելու է օտարերկրյա պետությունների փողերով ազդեցության գործակալների կողմից իշխանության յուրացման երկրորդ տարեդարձը: Գունավոր հեղափոխության հայկական պարոդիան ոչ մեկանգամյա մաքսանենգ ապրանք էր, այն երկար ժամանակ նախապատրաստվել է տեղական հասարակական կազմակերպությունների կողմից՝ արտաքին ուժերի զգոն վերահսկողության ներքո», գրում է «Գոլոս Արմենիի»-ն:
«Վարչապետ Փաշինյանի` բարեկամական Իրան կատարած առաջին պաշտոնական այցի ընթացքում նրբանկատորեն մատնանշվել էր իր կառավարությունում ազդեցության գործակալների գերակշռությունը, ինչը հանգեցրել էր Նիկոլայի հայտնի արտահայտությանն այն մարդկանց մասին, ովքեր արտաքին պետությունների հրահանգներն են կատարում կառավարման ամենաբարձր մակարդակներում: Վերադառնալով Իրանից` վարչապետը կասկածելիորեն արագ «մոռացավ» իր կոշտ ելույթի մասին: Ամենայն հավանականությամբ, նա աննկատորեն հիշեցրել են, թե ով եւ ինչ նպատակով է նրան բարձրացրել իշխանության գագաթին: Չափազանցություն չի լինել ասե, որ Հայաստանն արդեն 2 տարի օկուպացված է արտաքին ուժերի կողմից, որոնք ղեկավարում են խամաճիկային կառավարությունը, որի կեսը բաղկացած է արտաքին ազդեցության գործակալներից:
Իշխանափոխության երկրորդ տարեդարձի նախաշեմին Հայաստանի վերլուծական միտքն անդրադարձել է այն իրադարձությունների ակունքներին, որոնք տեղի են ունեցել երկրի եւ ժողովրդի հետ 2018-ի ապրիլ-մայիս ամիսներին: Ոմանք մարտի 31-ն են համարում են երկրի օկուպացման սկիզբը: Այդ օրը Նիկոլը սակավ թվով համակիրների հետ միասին արեց առաջին քայլը Գյումրիից դեպի Երեւան: Վերլուծական ուսումնասիրություններ են հայտնվել ժողովրդի մեջ օտար արժեքներ սերմանելու գործում հասարակական կառույցների դերի մասին, դրանք հիմք են դարձել համապատասխան զեկույցների եւ հրապարակումների համար: Ընդհանուր առմամբ, հետխորհրդային մի շարք երկրներում մի շարք համալիր միջոցառումներ են գործում արտաքին ֆինանսավորմամբ հասարակական կազմակերպությունների գործունեության կարգավորման համար: Կան համապատասխան ռեգիստրներ, օտարերկրյա դրամաշնորհների գրանցվում են, հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների արտաքին ֆինանսավորման արգելք է գործում եւ այլ միջոցներ, որոնք օգտագործվել են նաեւ մեզ մոտ, սակայն դա չի փրկել Հայաստանին արտաքին ուժերի օկուպացիոն ռեժիմից: Հիմնվելով վերոհիշյալ ուսումնասիրությունների վրա` մենք փորձել ենք ընթերցողներին ներկայացնել փաստերն ու այն մարդկանց անունները, որոնք նպաստել են ազգային իշխանության տապալմանը եւ արտաքին ուժերի վրա հիմնված գործող խամաճիկային ռեժիմի հաստատմանը:
Մեկ հրապարակման շրջանակներում հնարավոր չէ ներկայացնել «ՀԿ-ները Հայաստանում. «ժողովրդավարության մրրկահավերը» եւ արտաքին կառավարման գործիքակազմը» զեկույցի բոլոր հատվածները: Մենք պարբերաբար կհրապարակենք տեղեկություններ այդ զեկույցից, ինչը կօգնի մեր ընթերցողներին հասկանալ իշխանափոխության հետ կապված իրադարձությունների մանրամասները: «Թավշյա հեղափոխության» երկրորդ տարեդարձը վերլուծելու եւ եզրակացություններ անելու համար ամենաճիշտ ժամանակն է: Սկսենք նախապատմությունից: Զեկույցում, որպես ներքաղաքական գործընթացներում արտաքին ուժերի միջամտության վառ օրինակ, նշվում է «Սասնա ծռեր» զինված խմբավորման զինյալների կողմից ՊՊԾ գնդի գրավման փաստը: Զեկույցի նյութերում նշվում է, որ զինված հարձակումից մեկ օր առաջ եւ ընթացքում «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի» ղեկավար, այժմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար մարմնի անդամ Լառա Ահարոնյանն ու նրա գաղափարակիցները սոցիալական ցանցերում թռուցիկներ են տարածել` նկարագրելով ոստիկանությանը դիմակայելու մեթոդները: Զինված խմբի գործողությունների այս պայմանական «հաստատման կոալիցիան», ըստ զեկույցի հեղինակների, հիշեցնում է այն քաղաքական կոալիցիաները, որոնք «գունավոր հեղափոխությունների» շարժիչ էին դարձել հետխորհրդային երկրներում: Բացի ՀԿ-ներից, դրանցում ընդգրկված էին նաեւ ինչպես ազատական, այնպես էլ ազգայնական խմբերի ներկայացուցիչներ: Զեկույցի հեղինակները մեջբերում են Ի. Ֆոմինի եւ Ն.Սիլաևի ուսումնասիրությունը:
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»-ի ագենտուրան
«Թավշյա» բողոքի ակցիաների ակտիվ փուլի ավարտից գրեթե 2 տարի անց Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջին խոսել է իշխանափոխության ծախսերի մասին: Մասնավորապես, իր կողմից բացված հաշվին մոտ 260 հազար դոլար է փոխանցվել: Ներկայացված հաշվետվության համաձայն` կառավարության ղեկավարը ֆինանսական ռեսուրսներ է ստացել ինչպես իր հայաստանյան համակիրներից, այնպես էլ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Կանադայից: Ըստ զեկույցի հեղինակների` ամենամեծ նվիրատվությունը, իբր, 5 միլիոն դրամ է կազմել, սակայն կան ապացույցներ առ այն, որ կադրի հետեւում են մնացել ստվերային արեւմտյան ֆինանսավորման աղբյուրները…
Ուսումնասիրության հեղինակները բոլորովին էլ պատահական չեն համարում այն, որ «թավշյա հեղափոխությունը» ՀԿ-ների շատ ակտիվիստներ բարձրացրեց իշխանության գագաթին, ինչը, ըստ մի շարք քաղաքագետների, պետական կառավարման համակարգի անկայունության պատճառներից մեկն է դարձել: Օրինակ` «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախընտրական ծրագրերի համակարգող, Ամերիկյան համալսարանի քաղաքագիտության մագիստրոս Արմեն Գրիգորյանը դարձել է Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար: Արտաքին աղբյուրներից ֆինանսավորվող նշված կազմակերպությունից իշխանության են եկել խորհրդարանի փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը, գիտության, կրթության, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը եւ այլոք:
Նույն կոհորտային է պատկանում նաեւ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» կազմակերպության ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանը, որը, ինչպես Գրիգորյանը, հռչակավոր է դարձել իր հակառուսական հայտարարություններով: Նրա կազմակերպության մասնաճյուղը ՀՀ կառավարության փողերով ներկայումս Արցախի Հանրապետությունում իրականացնում է խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների նախապատրաստման վերահսկողությունը: Երկրորդ կազմակերպությունը, որին նույն պայմաններով են Արցախում թույլ տվել, դարձել է այն նույն «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլը», որը նոր իշխանության կադրերի դարբնոցն է: Այսօր Արցախում նախընտրական արշավին հետեւում են այս երկու կազմակերպությունները…
Զեկույցում նշվում է, որ Իոաննիսյանի կազմակերպությունը գործունեության 4 տարում օտարերկրյա տարբեր հիմնադրամներից ստացել է 590 հազար դոլարի դրամաշնորհներ: Գումարի կեսից ավելին վերջին 2 տարում տրամադրել է Սորոսի հիմնադրամը: 2016 թվականին կազմակերպությունը ստեղծեց «Փաստերի ստուգման հարթակ» լրատվամիջոցը:
2018 թվականի հունվարին, այսինքն՝ իշխանափոխությունից 3 ամիս առաջ, կազմակերպությունը Սորոսի հիմնադրամից ստացել է մոտ 81 հազար դոլար քաղաքացիական շարժման ակցիաներին մասնակցելու համար 50 լրագրողների եւ 75 ակտիվիտների պատրաստելու համար: Այս ակտիվիստներն իրենց վատ չեն դրսեւորել փողոցային ակցիաների օրերին՝ փակելով տրանսպորտի ճանապարհը եւ քաոս ստեղծելով ճանապարհներին: Երբ այն օրերին «Գոլոս Արմենիան» կամ այլ լրատվական պարբերականներ գրում էին վարձով հրավիրված փողոցային մասովկայի մասին, ապա նրանց պատասխանում էին, իբր, խոսքը տարերային համաժողովրդական վերելքի մասին է…
Իոաննիսյանը 2018 թվականին ակտիվորեն պաշտպանել է կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող Պետական վերահսկողական ծառայության նախկին ղեկավար Դավիթ Սանասարյանին եւ ԱԱԾ ղեկավար, գեներալ Արթուր Վանեցյանին ուղղված հրապարակային հարձակումներով է հանդես եկել: Ներկայումս Վանեցյանն արդեն նշված ծառայության նախկին ղեկավարն է եւ զբաղված է կուսակցություն ստեղծելով: Բազմիցս է գրվել այն մասին, որ սորոսական նոմենկլատուրան Ազգային անվտանգության ծառայությունը համարում է արտաքին ուժերի քաղաքական ծրագրերի իրականացման գլխավոր խոչընդոտը:
Հենց սորոսական նոմենկլատուրան է մնացյալից ավելի հաճախ հանդես եկել ծառայության վերակառուցում անցկացնելու եւ դրա աշխատակիցների լյուստրացիայի պահանջով: Այս պահանջները նախկինի պես արդիական են եւ պետական կառույցի վրա սորոսական ագենտուրայի ոտնձգության տիպիկ նմուշօրինակ են: Խոսելով սորոսական ագենտուրայի մասին՝ մենք նկատի ունենք հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներին եւ ակտիվիստներին, որոնք հասանելիություն են ստանում պետական կառավարման լծակներին:
Հայաստանի օկուպացիայի նախապատրաստումը կատարվել է ցանցային մեթոդով: Մենք այսօր մեր էքսկուրսը սահմանափակեցինք «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» եւ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» կազմակերպություններով, հաջորդ հրապարակումներում կպատմենք այլ հասարակական կառույցների մասին, որոնք իրենց ուժերի ներածին չափով ավանդ են բերել եւ շարունակում են բերել ազգային պետության կործանման գործում»,- կարծում է հրապարակման հեղինակը:

«Скоро исполнится 2 года, как к власти в Армении пришли марионетки внешних сил. Мыслящая часть общества отметит вторую годовщину узурпации власти агентами влияния на деньги иностранных государств. Армянская пародия на цветную революцию была не разовым контрабандным товаром, она долгое время готовилась местными неправительственными организациями под неусыпным контролем внешних сил», пишет «Голос Армении».
«В ходе первого официального визита в дружественный Иран премьер-министру Пашиняну было деликатно указано на засилье в его правительстве агентов влияния, что послужило поводом для известного высказывания Никола о людях, которые в высшем эшелоне управления выполняют директивы иностранных государств.
Вернувшись из Ирана, премьер подозрительно быстро «забыл» о своем резком выступлении. Скорее всего, ему неназойливо напомнили, кто и с какой целью вознес его на вершину власти. Вряд ли будет преувеличением сказать, что Армения вот уже 2 года оккупирована внешними силами, которые управляют марионеточным правительством, наполовину состоящим из агентов иностранного влияния.
На пороге второй годовщины смены власти аналитическая мысль в Армении обратилась к истокам того, что произошло со страной и народом в апреле-мае 2018 г. Некоторые считают началом оккупации страны 31 марта. В тот день Никол во главе немногочисленной группы соратников сделал первый шаг из Гюмри по направлению к Еревану. Появились аналитические исследования о роли общественных структур в насаждении чуждых народу ценностей, они легли в основу соответствующих докладов и публикаций.
В целом ряде постсоветских стран действует комплекс мероприятий по упорядочению деятельности неправительственных организаций с внешним финансированием. Есть соответствующие реестры, соблюдается режим регистрации иностранных грантов, действует запрет на иностранное финансирование общественно-политических организаций и прочие меры, которые были задействованы и у нас, однако это не уберегло Армению от оккупационного режима внешних сил.
С опорой на упомянутые исследования мы попытались представить читателям факты и имена тех, кто способствовал свержению национальной власти и установлению марионеточного режима, который функционирует с опорой на внешние силы.
В рамках одной публикации представить все фрагменты доклада под названием "НПО в Армении: "буревестники демократии" и инструментарий внешнего управления" не представляется возможным. Мы будем периодически публиковать сведения из этого доклада, что поможет нашим читателям разобраться в деталях событий, связанных со сменой власти. Вторая годовщина "бархатной революции" - самое подходящее время для анализа и подведения итогов.
Начнем с предыстории. В качестве яркого примера вмешательства внешних сил во внутриполитические процессы в докладе фигурирует ссылка на захват боевиками вооруженной группы «Сасна црер» полка ППС.
В материалах доклада содержится указание на то, что накануне и во время вооруженного захвата руководитель «Женского ресурсного центра», ныне член руководящего органа партии «Гражданский договор» Лара Агаронян и ее единомышленники распространяли в социальных сетях листовки с описанием методов противодействия полиции.
Эта условная «коалиция одобрения» действий вооруженной группы, по оценкам авторов доклада, напоминает политические коалиции, которые стали двигателями «цветных революций» в постсоветских странах. Помимо НПО они включали в себя представителей как либеральных, так и националистических групп. Авторы доклада ссылаются на исследование И. Фомина и Н. Силаева.
Агентура "Трансперенси интернешнл"
Спустя почти 2 года после завершения активной фазы "бархатных" протестов Никол Пашинян на своей странице в FB рассказал о затратах на смену власти. В частности, на открытый им счет было переведено примерно 260 тыс. долларов.
Согласно представленно отчетности, глава правительства получал финансовые средства как от своих сторонников в Армении, так и из США, РФ, Франции, Канады. По мнению авторов доклада, самое крупное пожертвование якобы составило 5 млн драмов, однако есть свидетельства, что за кадром остались теневые западные источники финансирования...
Авторы исследования считают вовсе не случайным то обстоятельство, что «бархатная революция» вознесла на вершину власти многих активистов НПО, что, по мнению ряда политологов, стало одной из причин нестабильности системы государственного управления.
К примеру, координатор избирательных программ Центра по борьбе с коррупцией «Трансперенси интернешнл» магистр политических наук Американского университета Армен Григорян стал секретарем Совбеза РА. Вице-спикер парламента Лена Назарян, министр науки, образования, спорта и по делам молодежи Араик Арутюнян, депутат Эрикназ Тигранян и др. пришли во власть из упомянутой организации, которая финансируется из внешних источников.
К той же когорте принадлежит и руководитель организации «Союз информированных граждан» Даниэл Иоаннисяг, прославившийся, как и Григорян, своими антироссийскими заявлениями. Филиал его организации на деньги правительства РА в настоящее время осуществляет контроль над подготовкой к парламентским и президентским выборам в Республике Арцах. Второй организацией, которая на тех же условиях была допущена в Арцах, стала все та же «Трансперенси интернешнл» - кузница кадров для новой власти. Сегодня эти 2 структуры отслеживают предвыборную ситуацию в Арцахе…
В докладе указывается на то, что за 4 года деятельности организация Иоаннисяна стала получателем грантов на сумму в 590 тыс. долларов от различных иностранных фондов. Более половины суммы предоставил Фонд Сороса за последние 2 года. В 2016 г. организация создала СМИ под названием "Площадка проверки фактов".
В январе 2018 года, т.е. за 3 месяца до смены власти, организация получила от Фонда Сороса примерно 81 тыс. долларов для подготовки 50 журналистов и 75 активистов для участия в акциях гражданских движений. Эти активисты неплохо проявили себя в дни уличных акций, перекрывая движение транспорта и создавая хаос на дорогах. Когда «Голос Армении» и другие информированные издания писали в те дни об ангажированной уличной массовке, то им отвечали, дескать, речь идет о стихийном всенародном подъеме…
В 2018 г. Иоаннисян активно защищал обвиняемого в коррупции бывшего руководителя Государственной контрольной службы Давида Санасаряна и выступал с откровенными нападками в адрес руководителя Службы нацбезопасности генерала Артура Ванецяна. В настоящее время Ванецян является уже бывшим руководителем упомянутой службы и занимается партийным строительством. О том, что соросовская номенклатура считает Службу нацбезопасности главным препятствием для реализации политических планов внешних сил, писалось неоднократно.
Именно соросовская номенклатура чаще остальных выступала с требованием провести реконструкцию службы и люстрацию ее сотрудников. Эти требования по-прежнему актуальны и являются типичным образчиком посягательств соросовской агентуры на государственные структуры. Говоря о соросовской агентуре, мы имеем в виду руководителей и активистов общественных организаций, получивших доступ к рычагам государственного управления.
Подготовка к оккупации Армения велась сетевым методом. Сегодня мы ограничили свой экскурс организациями «Союз информированных граждан» и «Трансперенси интернешнл», в последующих публикациях расскажем о других общественных структурах, которые внесли и продолжают вносить свой посильный вклад в дело разрушения национального государства», - считают авторы публикации.