Ֆուձի լեռն այս տարի փակ կլինի լեռնագնացության ամառային սեզոնին՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով: Սիձուոկա պրեֆեկտուրան, որտեղ տեղակայված է երկրի ամենաբարձր լեռը, հայտարարել է լեռան գագաթին չորս հիմնական երթուղիներից երեքի փակման մասին, փոխանցում է AFP-ն:
«Երթուղիները բացվում են ամռանը, բայց այս տարի հուլիսի 10-ից մինչեւ սեպտեմբերի 10-ը մենք դրանք փակ կպահենք»,- հայտնել է Սիձուոկա պրեֆեկտուրայի ներկայացուցիչը: «Մենք գնում ենք այս քայլին՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար»,- ասել է պաշտոնյան:
1960 թվականից ի վեր առաջին անգամ 3776 մետր բարձրությամբ հրաբխային լեռների մայրուղիները փակ կլինեն:
Որոշումը կայացվել էր այն բանից հետո, երբ հարեւան Յամանասի պրեֆեկտուրան հայտարարել էր, որ կփակի ամենապոպուլյար Յոշիդա արահետը: Չորս երթուղու երկայնքով տեղակայված լեռնային խրճիթները եւս փակ կլինեն:

Гора Фудзи будет закрыта на время летнего сезона скалолазания в этом году, чтобы предотвратить распространение нового коронавируса. Префектура Сидзуока, где расположена самая высокая гора страны, объявила о закрытии трех из четырех основных маршрутов к вершине горы, передает AFP.
«Маршруты открываются летом, но в этом году мы будем держать их закрытыми с 10 июля по 10 сентября», - сообщил представитель префектуры Сидзуока. «Мы принимаем эту меру, чтобы не распространять коронавирус», - сказал чиновник.
Впервые  с 1960 года трассы вулканической горы высотой 3776 метров будут закрыты.
Решение было принято после того, как соседняя префектура Яманаси заявила, что закроет тропу Йошида, самый популярный пешеходный маршрут. Горные хижины вдоль четырех маршрутов также останутся закрытыми.