Կորոնավիրուսի համավարակը օտարերկրացիներին չի խանգարել գնելու համար բնակարան փնտրել Իտալիայում: COVID-19-ի պատճառով երկրում անշարժ գույքի ներքին եւ արտաքին պահանջարկն ընդհանուր առմամբ նվազել է, բայց շուկայում ոչ ռեզիդենտների բաժինը մեծացել է, հայտնում է Idealista պորտալը՝ վկայակոչելով սեփական հետազոտությունը:
Վերլուծաբանների տեղեկություններով՝ մարտին եւ ապրիլի առաջին կեսին ժամանողներն ավելի հաճախ հետաքրքրվել են Լոմբարդիայում օբյեկտներով՝ Իտալիայի մարզ, որն ամենաշատն է տուժել համավարակից: Շատերը, հավանաբար, հույսը դնում են նշված գոտում անշարժ գույքի գների անկման վրա, արձանագրում են փորձագետները:
Օտարերկրացիները համավարակը սկսվելուց հետո շտապել են անշարժ գույք գնել նաեւ Սիցիլիայում, Սարդինիայում, Ապուլիայում, Կալաբրիայում, Տոսկանայում, լճերի «մեծ քառյակի» շրջաններում (Կոմո, Գարդա, Իզեո եւ Մաջոր) եւ երկրի լեռնադահուկային հանգստավայրերում:
«Չնայած Հյուսիսային Իտալիան ամենից շատ է տուժել առողջապահության ոլորտի ճգնաժամից, լճերին սահմանակից նահանգներում անշարժ գույքի միջազգային պահանջարկն աճում է: Այս վայրերը հետաքրքրում են ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Շվեյցարիայից, Մեծ Բրիտանիայից եւ Ֆրանսիայից գնորդներին: Մենք COVID-19-ի տարածման շրջանում միջազգային պահանջարկի զգալի անկում չենք նկատել»,- հայտարարել է Իտալիայում Idealista-ի գլխավոր վերլուծաբան Ջադա Մարինոն:

Пандемия коронавируса не помешала иностранцам искать жилье для покупки в Италии. В целом из-за COVID-19 внутренний и внешний спрос на недвижимость в стране снизился, но доля нерезидентов на рынке увеличилась, сообщает портал Idealista со ссылкой на собственное исследование.
По данным аналитиков, в марте и первой половине апреля приезжие чаще всего интересовались объектами в Ломбардии — регионе Италии, наиболее сильно пострадавшем от пандемии. Вероятно, многие рассчитывают на падение стоимости недвижимости в указанной зоне, констатируют эксперты.
Иностранцы с началом пандемии также бросились скупать недвижимость на Сицилии, Сардинии, в Апулии, Калабрии, Тоскане, в районах «великолепной четверки» озер (Комо, Гарда, Изео и Маджоре) и на горнолыжных курортах страны.
«Несмотря на то, что северная Италия больше всего пострадала от кризиса в области здравоохранения, растет международный спрос на недвижимость в провинциях, граничащих с озерами. Это места, интересные покупателям из США, Германии, России, Швейцарии, Великобритании и Франции. В целом мы не заметили существенного падения международного спроса в период распространения COVID-19», — заявил Джада Марино, главный аналитик Idealista в Италии, передает Lenta