«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն ահազանգում է, որ Արցախի հանրապետության տարածքում դադարեցվել է «5-րդ ալիք», «Շողակաթ», «Ա-թիվի» եւ եւս երկու հեռուստաընկերությունների հեռարձակումը:
Այս առնչությամբ նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ ասվում է.
«Ըստ ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանի լրատվամիջոցներին տրված մեկնաբանության` «խնդիրը զուտ տեխնիկական է: Խոսքը 5 ալիքների մասին է, որոնցից երեքը երեւանյան են, երկուսը՝ այլ, մարզական եւ երաժշտական: Խնդիրները վերականգնելուն պես այդ ալիքների հեռարձակումը կշարունակվի»։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը լիահույս է, որ Արցախի տարածքում հայկական հեռուստաընկերությունների հեռարձակման դադարեցումը քաղաքական որեւէ նպատակ չի հետապնդում եւ խոսքի ազատության դեմ ուղղված քայլ չէ։ Ցավալի կլինի, եթե Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնավարումը մեկնարկի լրատվամիջոցների ազատ գործունեության եւ խոսքի ազատության դեմ ուղղված քայլերով։ Որպես ժամանակակից ժողովրդավարական պետություն՝ Արցախի Հանրապետությունը մշտապես ժողովրդավարության սկզբունքների ամրագրման եւ խոսքի ազատության արժեքի գերակայության ապահովման օրինակ է ծառայել: Հուսով ենք` այս գործընթացն անշրջելի է: Հակառակ դեպքում` մեծ հարված է հասցվելու միջազգային ճանաչման խնդիր ունեցող Արցախի Հանրապետության հեղինակությանը, որպես ժամանակակից ժողովրդավարական պետություն, որի համար լրատվամիջոցների ազատ գործունեությունը եւ խոսքի ազատությունը կարեւորագույն արժեքներ են:
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը լիահույս է, որ խնդիրն իրոք տեխնիկական է, եւ մոտ օրերս եթերից հեռացված հեռուստաընկերությունների հեռարձակումը Արցախի Հանրապետության տարածքում կվերականգնվի: Մենք ուշի ուշով հետեւելու ենք իրադարձությունների զարգացմանը եւ հետամուտ ենք լինելու տեխնիկական խնդիրների հնարավորիս արագ լուծման գործընթացին: Անհրաժեշտության դեպքում հանդես կգանք լրացուցիչ հայտարարություններով եւ ստեղծված իրավիճակի մասին հանրությանն ու մեդիաների ազատ գործունեությունը պաշտպանող մասնագիտացված կոռույցներին անհրաժեշտ տեղեկատվություն կտրամադրենք:

Вещание «5-го канала», «Шогакат», «АТВ» и двух других телеканалов на территории Республики Арцах прекращено. Об этом говорится в заявлении, распространенном инициативой «Медиа адвокат».
«Согласно комментариям, данным СМИ пресс-секретарем президента НКР Ваграмом Погосяном, «проблема носит чисто технический характер. Речь о 5 каналах, три из которых ереванские, два других – спортивный и музыкальный. Как только проблемы будут решены, вещание этих каналов продолжится».
Инициатива «Медиа адвокат» надеется, что приостановка вещания армянских телеканалов на территории Арцаха не преследует какой-либо политической цели и не является шагом, направленным против свободы слова. Прискорбно, если правление новоизбранного президента Республики Арцах Араика Арутюняна начнется с шагов, направленных против свободной деятельности СМИ и свободы слова. Будучи современным демократическим государством, Республика Арцах всегда служила примером установления принципов демократии и обеспечения верховенства закона. Мы надеемся, что этот процесс необратим. В противном случае, и имея проблемы с международным признанием, репутация Республики Арцах в качестве современного демократического государства, для которого свободная деятельность СМИ и свобода слова являются наиболее важными ценностями, окажется под серьезным ударом.
Инициатива «Медиа адвокат» выражает надежду, что проблема действительно техническая, и вещание телекомпаний, которые были сняты с эфира на территории Республики Арцах, будет восстановлено в ближайшее время. Мы будем внимательно следить за развитием событий и за процессом скорейшего решения технических вопросов. При необходимости мы сделаем дополнительные заявления и предоставим необходимую информацию общественности и специализированным структурам, защищающим свободу деятельности медиа».