Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նախազգուշացրել է, որ գործադուլները կարող են շատ բացասական ազդեցություն ունենալ ձեռնարկությունների հետագա աշխատանքի վրա: Այս մասին նա հայտարարել է այսօր շինարարական ոլորտի աշխատանքների վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ, հայտնում է ԲԵԼՏԱ-ն:
«Նախ ես դեռ ողջ եմ եւ արտերկրում չեմ, ինչպես այստեղ մեր մի քանի հարգելի «սվյադոմիյա» տարածում են` նախագահը լքել է երկիրը եւ գտնվում է արտերկրում»,- խորհրդակցության սկզբում ասել է պետության ղեկավարը:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն արձանագրել է, որ այժմ երկրում փորձում է ցնցել աշխատանքային կոլեկտիվները: «Դուք գիտեիք եւ գիտեք իմ դիրքորոշումը: Համավարակի ժամանակ, երբ ես փաստացի արգելեցի մարդկանց ազատել աշխատանքից` փողոց դուրս գցելով: Դժվար, ծանր է, բայց հիմա էլ հեշտ չէ: Ապրեն շինարարները, նրանք ավելի հեշտ վիճակում են, նրանք բոլորը գործով են զբաղված: Բայց, այնուամենայնիվ, շինարարներին եւս փորձում են շեղել: Մեր դիրքորոշումը միանշանակ է. համավարակի ծանր ժամանակներում մենք ոչ ոքի չենք աշխատացրել, չենք ստիպել: Եվ այստեղ նույնպես մենք չպետք է որեւէ մեկին պահենք: Եթե մարդիկ ուզում են աշխատել` խնդրեմ: Ահա աշխատանք, եկեք եւ աշխատեք: Եթե մարդ չի ցանկանում աշխատել, մենք չենք կարող պարանով քարշ տալ նրան»,- նշել է նախագահը:
Պետության ղեկավարը գործադուլների հավանական հետեւանքների մասին պատմել է կոնկրետ օրինակներով: «Բելառուսկալի»-ի դեպքում, եթե այս նորմալ գործող ձեռնարկությունը մի քանի օրով կանգնեցնել, ապա դա ձռնտու կլինի հիմնական մրցակիցներ Ռուսաստանին եւ Կանադային: «Եթե նրանք երկու օր գործադուլ անեն, մրցակիցները` ռուսները եւ կանադացիները, կխաչակնքվեն եւ շատ արագ շուկա կմատակարարեն իրենց ուզածը»,- ասել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Նույնը վերաբերում է նաեւ մեքենաշինական ձեռնարկությունների աշխատանքին, ինչպիսիք են ՄՏԶ- ն, ՄԱԶ-ը եւ այլն: «Ի սեր Աստծո: Եթե այսօր դուք 10 տրակտոր չարտադրեք, դրանք շուկա չմատակարարեք, վաղը գերմանացիներն ամերիկացիների հետ կգան, ռուսներն իրենց սարքավորումները կբերեն: Նույնպես կխաչակնքվեն»,- նշել է Նախագահը:
Նա շեշտել է, որ աշխարհի տնտեսությունը նոր-նոր է սկսում վերակենդանանալ համավարակի հետ կապված սահմանափակումներից հետո: «Եվ բոլորը պայքարում են այդ շուկաների համար: Եթե կանգ առնենք, երբեք չենք զարգացնի մեր արտադրությունը: Երբեք: Մեզ դեռ կհրեն այդ ճահճի մեջ: Մարդկանց դա պետք է բացատրել. ուզում եք` գործադուլ արեք, եթե ուզում եք աշխատել, աշխատեք»:

Президент Беларуси Александр Лукашенко предупредил, что забастовки могут очень негативно сказаться на будущей работе предприятий. Об этом он заявил сегодня на совещании по работе стройотрасли, передает БЕЛТА.
«Для начала, я пока живой и не за границей, как тут некоторые наши уважаемые "свядомыя" раскручивают: Президент покинул страну и находится за границей», - отметил глава государства в начале совещания.
Александр Лукашенко констатировал, что сейчас в стране пытаются раскачать трудовые коллективы. «Вы мою позицию знали и знаете. Во времена пандемии, когда я практически запретил увольнять людей, выкидывая их на улицу. Трудно, сложно, но и сейчас непросто. Молодцы строители, у них проще ситуация, они все заняты делом. Но, тем не менее, пытаются и строителей там качнуть и так далее. Наша позиция однозначна: мы в тяжелые времена пандемии никого не наклоняли, не заставляли. И здесь тоже мы никого не должны держать. Если люди хотят работать - пожалуйста. Вот работа, приходите, работайте. Если человек не хочет работать, мы же его на аркане не затащим» - отметил президент.
О возможных последствиях забастовок глава государства рассказал на конкретных примерах. В случае с «Беларуськалием», если остановить это нормально работающее предприятие на несколько дней, то это будет на руку основным конкурентам в России и Канаде. «Если они забастуют на два дня, то конкуренты - россияне и канадцы - перекрестятся. И быстренько на рынок поставят то, что они хотят поставить»,, - сказал Александр Лукашенко.
Аналогично и в отношении работы машиностроительных предприятий, таких как МТЗ, МАЗ и другие. «Ради бога. Вы сегодня не произведете 10 тракторов, не поставите на рынок, завтра немцы приедут с американцами, привезут свою технику россияне. Тоже перекрестятся», - отметил Президент.
Он подчеркнул, что экономика в мире только начинает оживать после ограничений, связанных с пандемией. «И все борются за эти рынки. Если мы остановимся, никогда не раскрутим свое производство. Никогда! Нас еще в это болото и подтолкнут. Людям надо это объяснить: хотите - бастуйте, хотите работать – работайте».