Երեւանում այսօր` մայիսի 18-ին մեկնարկել է ՀԿ-ների, պետական մարմինների, գիտական ոլորտի եւ կուսակցությունների ավելի քան 150 առաջնորդ կանանց մասնակցությամբ երկօրյա համաժողովը:
«Խրախուսել Հայաստանում կանանց քաղաքական մասնակցությունը. Կանանց համազգային համաժողով եւ հայեցակարգ» խորագրով համաժողովի նպատակն է ավելի մեծ ուշադրություն հրավիրել կանանց հիմնախնդիրներին եւ խթանել Հայաստանի քաղաքականության մեջ նրանց ներկայացվածությունը եւ մասնակցությունը:
Համաժողովը մեկնարկել է ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի ճանաչված կին քաղաքական գործիչների ելույթներով:  Հյուրերի թվում են ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը, դեսպան Մերիլ Ֆրանկը (ԱՄՆ ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի «Կանանց կարգավիճակ» հանձնաժողովում), Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Դիանա Յանսեն (նստավայրը` Թիֆլիս), Ալբանիայում Մակեդոնիայի նախկին դեսպան Բլագորոդնա Մինգովա Կրեպիեվան, Հայաստանում ՄԱԶԾ-ի մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գերչեւան, ԱՄՆ Միզուրի նահանգի պետքարտուղար Ռոբին Կարնահանը, եւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը:
Համաժողովի ընթացքում կին մասնակիցները բաժանվել են փոքր աշխատանքային խմբերի` հայեցակարգը մշակելու համար, ուր տեղ կգտնեն կանանց հիմնախնդիրները եւ դրանց լուծման առաջարկությունները: Քննարկումներն ընդգրկել են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսին են կոալիցիայի ձեւավորումը, գենդերային հավասարության խթանումը կուսակցություններում եւ տարբեր բնագավառներում, ինչպես նաեւ տղամարդ քաղաքական գործիչների եւ հասարակության խրախուսումը` կանանց քաղաքական իրավունքների ընդլայնման աջակցության նպատակով:

YEREVAN. - Over 150 women leaders from civil society, government, academia, and political parties convened in Yerevan on May 18 for a two-day conference.
The event is organized by the National Democratic Institute (NDI) and USAID, with support from the British Embassy and the United Nations Development Programme (UNDP).
The conference on “Supporting Women’s Political Participation in Armenia: A Nationwide Women’s Conference and Women’s Platform” aimed to bring greater attention to women’s issues and increase women’s political representation and participation in Armenia.
The conference opened with inspirational speeches and a panel discussion by prominent U.S. and European government officials.
During the conference, the women participants broke into smaller, cross-sector working groups to formulate policy solutions to issues of concern to Armenian women.
Keynote speakers and panelists included U.S. Ambassador Marie L. Yovanovitch, Ambassador Meryl Frank (U.S. Representative, UN Commission on the Status of Women), Swedish Ambassador to Armenia Diana Janse (based in Tbilisi), former Macedonian Ambassador to Albania Blagorodna Mingova Krepieva, UNDP Resident Coordinator in Armenia Dafina Gercheva, Missouri Secretary of State Robin Carnahan, and British Ambassador to Armenia Charles Lonsdale.
Panel discussions addressed topics such as coalition building, working within parties and across sectors to support gender equality, and encouraging male political leaders and the public at large to support greater political rights for women.