Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում, նախագահությամբ դատավոր Արթուր Մկրտչյանի, ընթացող ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի եւ նրա եղբորորդու՝ ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության նախկին ղեկավար Կարեն Խաչատրյանի գործի քննությանը պաշտպանական կողմը մեղադրող դատախազին բացարկի միջնորդություն ներկայացրեց։
Պաշտպան Երեմ Սարգսյանի խոսքով՝ դատախազը մինչդատական վարույթում չի պահպանել օրինականությունը, եւ, որ հարկ եղած դեպքում՝ հրաժարվեր մեղադրանքից։ Մեղարդող դատախազ Սարգսյանը հայտարարեց, որ որեւէ կաշկանդվածություն չունի եւ իր աշխատանքային ամբողջ գործունեության ընթացքում առաջնորդվել է միայն օրենքով եւ ներքին համոզմամբ։ Նրա խոսքով՝ իրենից լավ որեւէ մեկը չի կարող ասել՝ ունի կաշկանդվածություն, թե ոչ։
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Գագիկ եւ Կարեն Խաչատրյանների գործով մեղադրող դատախազին բացարկ հայտնելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։
Որոշումը կհրապարակվի այսօր՝ ժամը 15։00-ին։
Գագիկ Խաչատրյանն իր գործով դատական նիստին ներկա չէ։ Նա առողջական խնդիրներ ունի եւ դիմում է ներկայացրել դատարան, որպեսզի նիստը շարունակվի առանց իր ներկայության։
Նշենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը եւ Կարեն Խաչատրյանը մեղադրվում են  պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, գույքի վատնման եւ պաշտոնեական կեղծիքի համար։

Адвокаты бывшего главы КГД, бывшего министра финансов Гагика Хачатряна и его племянника, бывшего начальника уравления внутренней безопасности КГД Карена Хачаряна ходатайствовали об отводе прокурора.
По словам адвоката Ерема Саркисяна, прокурор во досудебный период не соблюдал законность. В ответ прокурор Саркисян заверил, что всегда руководствовался законом и внутренней убежденностью.
Суд удалился в совещательную комнату. Решение будет оглашено сегодня в 15 часов. Отметим, что сам Гагик Хачатрян на заседании не присутствует из-за проблем со здоровьем.
Гагику Хачатряну предъявлено обвинение по п.3 ч.2 статьи 308 (злоупотребление служебными полномочиями, что по неосторожности привело к тяжким последствиям), п.1 ч.3 статьи 179 (присвоение или растрата в особо крупных размерах), п.1 ч.3 статьи 38-179 (содействие в присвоении), п.2 ч.4 статьи 311 (получение взятки), п.1 ч.3 статьи 190 и ч.1 статьи 314 (должностной подлог).