Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) եւ Իսրայելի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների ընթացքում Վաշինգտոնն Աբու Դաբիին խոստացել է չսատարել Իսրայելի ինքնիշխանության տարածմանը Հորդանան գետի Արեւմտյան ափի որոշ մասերի վրա մինչեւ 2024 թվականը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով Times of Israel-ը:
Ըստ պարբերականի` ԱՄԷ-ի իշխանությունները «Վաշինգտոնից պարտավորություն են ստացել զերծ մնալ Իսրայելի բռնակցումը սատարելուց` առնվազն մինչեւ 2024 թվականի հունվարը»: Պարբերականը նշում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը, որը ներկայացվել էր 2020 թվականի հունվարին, «պաղեստինյան կողմին չորս տարվա պատուհան է տրամադրում` կարգավորման գործընթացին միանալու համար»: Հենց այս ժամանակահատվածն էր հիմք ընդունվում, երբ Աբու Դաբին ամերիկյան վարչակազմից հավաստիացումներ ստացավ Հորդանան գետի արեւմտյան ափի հատվածների բռնակցման իսրայելական ծրագրերի վերաբերյալ, գրում է The Times of Israel-ը:
Օգոստոսի 13-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ Իսրայելն ու ԱՄԷ-ն համաձայնության են եկել երկկողմ հարաբերություններն ամբողջությամբ կարգավորելու շուրջ: Ըստ համաձայնագրերի` Իսրայելը կդադարեցնի իր ինքնիշխանության տարածումը Հորդանան գետի Արեւմտյան ափի հրեական բնակավայրերի վրա, ինչը նախատեսված է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման ամերիկյան ծրագրով: Այդ օրը` ավելի ուշ, Սպիտակ տան ղեկավարը մամուլի ասուլիսին ասաց, որ Իսրայելի ինքնիշխանության տարածումը Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին «չի քննարկվել, հանվել է օրակարգից», եւ որ «Իսրայելը պայմանավորվել է չանել դա», ինչը «մեծ զիջում» է իսրայելական պետության կողմից:
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն անցյալ ամառ բազմիցս հայտարարել էր, որ չի ընդլայնի հրեական պետության ինքնիշխանությունն Արեւմտյան ափի որոշ մասերում` առանց ամերիկյան աջակցության նախապես ապահովման: Այդ պատճառով ԱՄԷ-ն «կենտրոնացած էր այս հարցով ԱՄՆ-ից, այլ ոչ թե Իսրայելից երաշխիքներ ստանալու վրա», նշում է The Times of Israel-ը:

Washington promised Abu Dhabi not to support the spread of Israeli sovereignty to parts of the West Bank until 2024, TASS reported referring to The Times of Israel.
The US side's remarks came during talks on the normalization of ties between the United Arab Emirates (UAE) and Israel.
According to the newspaper, the UAE authorities received a commitment from Washington to refrain from supporting the Israeli annexation until at least January 2024. The newspaper notes that the peace plan of US President Donald Trump, unveiled in January 2020, provides the Palestinian side with a four-year window to join the settlement process. It was this time that was taken as a basis when Abu Dhabi received assurances from the US administration on Israeli plans to annex parts of the West Bank, The Times of Israel reported.
On August 13, Trump announced that Israel and the UAE had reached an agreement to fully normalize bilateral relations. According to the agreements, Israel will suspend the extension of its sovereignty to Jewish settlements in the West Bank of the Jordan River, which is provided for by the US plan for the settlement of the Palestinian-Israeli conflict. Later that day, the head of the White House said at a press conference that the extension of Israel's sovereignty to the West Bank was not discussed now, removed from the agenda and that Israel agreed not to do this, which is a big concession from the Jewish state.
Israeli PM Benjamin Netanyahu last summer already said he would not expand the sovereignty of the Jewish state in parts of the West Bank without first securing American support. That is why the UAE was focused on obtaining US guarantees on this issue, and not the Israeli, The Times of Israel added.