Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) եւ Իսրայելի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների ընթացքում Վաշինգտոնն Աբու Դաբիին խոստացել է չսատարել Իսրայելի ինքնիշխանության տարածմանը Հորդանան գետի Արեւմտյան ափի որոշ մասերի վրա մինչեւ 2024 թվականը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով Times of Israel-ը:
Ըստ պարբերականի` ԱՄԷ-ի իշխանությունները «Վաշինգտոնից պարտավորություն են ստացել զերծ մնալ Իսրայելի բռնակցումը սատարելուց` առնվազն մինչեւ 2024 թվականի հունվարը»: Պարբերականը նշում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը, որը ներկայացվել էր 2020 թվականի հունվարին, «պաղեստինյան կողմին չորս տարվա պատուհան է տրամադրում` կարգավորման գործընթացին միանալու համար»: Հենց այս ժամանակահատվածն էր հիմք ընդունվում, երբ Աբու Դաբին ամերիկյան վարչակազմից հավաստիացումներ ստացավ Հորդանան գետի արեւմտյան ափի հատվածների բռնակցման իսրայելական ծրագրերի վերաբերյալ, գրում է The Times of Israel-ը:
Օգոստոսի 13-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ Իսրայելն ու ԱՄԷ-ն համաձայնության են եկել երկկողմ հարաբերություններն ամբողջությամբ կարգավորելու շուրջ: Ըստ համաձայնագրերի` Իսրայելը կդադարեցնի իր ինքնիշխանության տարածումը Հորդանան գետի Արեւմտյան ափի հրեական բնակավայրերի վրա, ինչը նախատեսված է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման ամերիկյան ծրագրով: Այդ օրը` ավելի ուշ, Սպիտակ տան ղեկավարը մամուլի ասուլիսին ասաց, որ Իսրայելի ինքնիշխանության տարածումը Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին «չի քննարկվել, հանվել է օրակարգից», եւ որ «Իսրայելը պայմանավորվել է չանել դա», ինչը «մեծ զիջում» է իսրայելական պետության կողմից:
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն անցյալ ամառ բազմիցս հայտարարել էր, որ չի ընդլայնի հրեական պետության ինքնիշխանությունն Արեւմտյան ափի որոշ մասերում` առանց ամերիկյան աջակցության նախապես ապահովման: Այդ պատճառով ԱՄԷ-ն «կենտրոնացած էր այս հարցով ԱՄՆ-ից, այլ ոչ թե Իսրայելից երաշխիքներ ստանալու վրա», նշում է The Times of Israel-ը:

Вашингтон в ходе переговоров о нормализации отношений между Объединенными Арабскими Эмиратами (ОАЭ) и Израилем пообещал Абу-Даби не поддерживать до 2024 года распространение израильского суверенитета на части Западного берега реки Иордан, передает ТАСС со ссылкой на The Times of Israel.
По данным издания, власти ОАЭ «получили от Вашингтона обязательство воздерживаться от поддержки израильской аннексии по меньшей мере до января 2024 года». Газета отмечает, что обнародованный в январе 2020 года мирный план президента США Дональда Трампа «предоставляет палестинской стороне окно продолжительностью четыре года для присоединения к процессу урегулирования». Именно этот временной промежуток был взят за основу при получении Абу-Даби заверений от американской администрации по израильским планам аннексии частей Западного берега, утверждает The Times of Israel.
13 августа Трамп объявил, что Израиль и ОАЭ достигли соглашения о полной нормализации двусторонних отношений. Согласно договоренностям, Израиль приостановит распространение своего суверенитета на еврейские поселения на Западном берегу реки Иордан, что предусмотрено американским планом урегулирования палестино-израильского конфликта. Позже в тот же день глава Белого дома заявил на пресс-конференции, что распространение суверенитета Израиля на Западный берег «сейчас не обсуждается, снято с повестки», и что «Израиль согласился не делать этого», что является «большой уступкой» со стороны еврейского государства.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху минувшим летом неоднократно заявлял, что не пойдет на распространение суверенитета еврейского государства на части Западного берега, не заручившись предварительно американской поддержкой. Именно поэтому ОАЭ «были сосредоточены на получении гарантий по данному вопросу от США, а не от Израиля», указывает The Times of Israel.