Ֆրանսիան սատարում է Կիպրոսի կոչին Եվրամիությանը` քննարկել ավելի խիստ պատժամիջոցների կիրառումը Թուրքիայի դեմ, եթե Անկարան չդադարեցնի էներգետիկ պաշարների որոնումն Արեւելյան Միջերկրական ծովի ջրերում, հաղորդում է AP-ն:
Ֆրանսիայի` եվրոպական հարցերի նախարար Կլեմենտ Բոմը հայտարարել է, որ պատժամիջոցները պետք է լինեն ԵՄ-ի կողմից քննարկվող տարբերակներից, եթե Թուրքիան շարունակի «սպառնալ ԵՄ անդամի անվտանգությանն եւ ինքնիշխանությանը»:
«Մենք կարծում ենք, որ Եվրամիությունը պետք է պատրաստ լինի օգտագործել առկա բոլոր գործիքները եւ, իհարկե` դիմել պատժամիջոցների, եթե զարգացումը դրական ուղղությամբ չընթանա»,- ասել է Բաումեն Նիկոսիայում Կիպրոսի արտգործնախարար Նիկոս Քրիստոդուլիդեսի հետ բանակցություններից հետո:

Франция  поддержала призыв Кипра к Европейскому союзу рассмотреть вопрос о введении более жестких санкций против Турции, если Анкара не приостановит поиск энергетических запасов в водах восточного Средиземноморья, передает AP.
Министр Франции по европейским делам Клеман Бом сказал, что санкции должны быть среди вариантов, которые рассматривает ЕС, если Турция продолжит «угрожать  безопасности и суверенитету члену ЕС».
«Мы считаем, что Европейский Союз должен быть готов задействовать все доступные инструменты и, конечно, прибегнуть к санкциям, если развитие не пойдет в позитивном направлении», - сказал Бауме после переговоров с министром иностранных дел Кипра Никосом Христодулидесом в Никосии.