Թուրքիան ընտրություն է կատարում` հօգուտ Կիպրոսում լարվածության սրման, ասել է Կիպրոսի արտգործնախարար Նիկոս Քրիստոդուլիդեսը, փոխանցում է Cyprus Mail-ը:
Օգոստոսի 10-ին Թուրքիան ռազմածովային ուժերի ուղեկցությամբ Oruç Reis հետազոտական ​​նավը ուղարկել էր Կիպրոսի եւ Հունական Կրետե կղզու միջեւ վիճելի տարածք, ինչը ռազմական սրման էր հանգեցրել, որին մասնակցում էր մի քանի երկիր: Չնայած  Oruç Reis-ը վերադարձավ Անթալիայի նավահանգիստ անցյալ շաբաթ, թուրքական նավատորմն ուրբաթ հայտնել էր մեկ այլ թուրքական հետազոտական ​​Barbaros նավն ուղարկելու մասին` սեպտեմբերի 20-ից հոկտեմբերի 20-ը Կիպրոսի հարավում սեյսմիկ գործողություններ իրականացնելու համար:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Oruç Reis-ը պլանային տեխնիկական սպասարկումից հետո կվերադառնա իր գործունեությանը Միջերկրական ծովի արեւելքում:
«Սա հստակ մտադրություններ է ցույց է տալիս, հատկապես` այն ժամանակ, երբ կա նախաձեռնություն վերջ տալ Թուրքիայի անօրինական գործողություններին Կիպրոսի ԵԱՏԳ-ում,- ասել է նա:- Ուստի հասկանալի է, որ Կիպրոսի դեպքում այն նախընտրում է հետագա սրացումը»:
ԵՄ առաջնորդները կհանդիպեն սեպտեմբերի 24-25-ին կայանալիք գագաթնաժողովին` Թուրքիայի դեմ հնարավոր պատժամիջոցները գնահատելու համար: Կիպրոսը եւ Ֆրանսիան պնդում են, որպեսզի կոշտ պատժամիջոցներ կիրառվեն, իսկ Հունաստանն ավելի մեղմ դիրքորոշում է որդեգրել` ԵՄ անդամ երկրներին հորդորելով որպես նախազգուշական միջոց հավանական ցուցակ կազմել` կախված նրանից, թե ինչպես կզարգանան բանակցությունները Թուրքիայի հետ:
Քրիստոդուլիդեսն ասել է, որ ԵՄ-ն ունի երկու տարբերակ: «Առաջինը վերաբերում է Կիպրոսում Թուրքիայի ապօրինի գործողություններին, որոնք շարունակվում են: Դրա համար 2019 թվականին քաղաքական որոշում էր կայացվել, ինչպես նաեւ կա համապատասխան իրավական հիմք հասցեական միջոցառումների համար այդ անօրինական գործողություններում ներգրավված անձանց նկատմամբ»,- ասել է նա:

Турция делает выбор в пользу эскалации напряженности на Кипре, заявил министр иностранных дел Кипра Никос Христодулидес, передает Cyprus Mail.
10 августа Турция направила исследовательское судно Oruç Reis в сопровождении военно-морского флота в спорный район между Кипром и греческим островом Крит, что привело к наращиванию военного потенциала, в котором участвовали несколько стран. Хотя Oruç Reis вернулся в порт Анталии на прошлой неделе, ВМС Турции  в пятницу уведомили об отправке  еще одного турецкого исследовательского корабля Barbaros для проведения сейсмических работ к югу от Кипра с 20 сентября до 20 октября.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Oruç Reis вернется к своей деятельности в восточном Средиземноморье после планового технического обслуживания.
«Это показывает четкие намерения, особенно в то время, когда есть инициатива положить конец незаконным действиям Турции в ИЭЗ Кипра», - сказал он. «Поэтому ясно, что в случае с Кипром она выбирает дальнейшую эскалацию».
Лидеры ЕС встретятся на саммите 24-25 сентября, чтобы оценить возможные санкции против Турции. Кипр и Франция настаивают на жестких санкциях, в то время как Греция заняла более мягкую позицию, призывая страны-члены ЕС составить возможный список в качестве меры предосторожности, в зависимости от того, как будут развиваться переговоры с Турцией.
Христодулидес сказал, что у ЕС есть два варианта. «Первый касается незаконных действий Турции на Кипре, которые продолжаются. Для этого в 2019 году было принято политическое решение, а также существует соответствующая правовая база для адресных мер против лиц, причастных к этим незаконным действиям », - сказал он.