Իրանը կխստացնի կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի սահմանափակումներն ու կանոնները: Այս մասին ասել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին` հայտարարելով, որ նոր սահմանափակումները առաջինն ուժի մեջ կմտնեն Թեհրանում, հաղորդում է Tasnim-ը:
Նախագահը հավելել է, որ առողջապահության նոր սխեման եւ արձանագրությունները հետագայում կկիրառվեն Իրանի այլ խոշոր քաղաքներում: Խստացված սահմանափակումները պատիժ կներառեն դիմակ չկրելու կամ հանրային առողջության կանոնների խախտման համար, ասել է նա:
Նախագահն Իրանի Իսլամական Հանրապետության հեռուստառադիոհեռարձակողին եւ հոգեւորականներին կոչ է արել համավարակի դեմ պայքարում հետեւել բժշկական արձանագրությունների պահպանման մշակույթին:
Ուրբաթ օրն Իրանում կորոնավիրուսով վարակման հետեւանքով զոհվածների օրական թիվը կրկին գերազանցել էր 200-ը, իսկ երկրում բռնկումից ի վեր դեպքերի ընդհանուր թիվը մոտենում է 440 000-ի: Փետրվարից Իրանում ավելի քան 25.000 հիվանդ է մահացել COVID-19-ից:

В Иране ужесточат ограничения и правила для борьбы с пандемией коронавируса. Об этом заявил президент ИРИ Хасан Роухани, сообщив новые ограничения сначала вступят в силу в Тегеране, передает Tasnim.
Президент добавил, что новая схема и протоколы здравоохранения позже будут применяться в других крупных городах Ирана. По его словам, ужесточенные ограничения будут включать наказание за не ношение маски или нарушение правил здравоохранения в общественных местах.
Президент призвал телерадиовещание Исламской Республики Иран и духовных лиц пропагандировать культуру соблюдения медицинских протоколов в борьбе с пандемией.
Ежедневное число погибших от коронавирусной инфекции в Иране в пятницу снова превысило 200 человек, а общее число случаев заболевания с момента вспышки болезни в стране приближается к 440 000. С февраля в Иране скончались более 25000 пациентов с COVID-19.