2020 թ. ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների՝ ընտրապայքարից դուրս մնացած հանրապետական թեկնածու Թալսի Գաբբարդը կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին աշխատանքներ տանել դաշնակից երկրների հետ՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ի կազմից դուրս բերելու նպատակով:
Ինչպես տեղեկանում ենք Ամերիկայի հայկական ազգային համագումարի ֆեյսբուքյան էջից, Գաբբարդի ներկայացրած բանաձեւում հստակ արձանագրված է հայկական ուժերի վրա Թուրքիայի ձեռնարկած հարձակումների եւ մինչ այժմ Անկարայի՝ ահաբեկիչներին աջակցելու փաստերը:
Բանաձեւի մի շարք դրույթներ արտացոլում են հայերի նկատմամբ Թուրքիայի դրսեւորած թշնամությունն ու ագրեսիան:
- Հաշվի առնելով, որ Թուրքիան մեծացրել է իր ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությունում, եւ եթե նախկինում պարզապես քաղաքական աջակցություն էր ցուցաբերում Ադրբեջանին, ապա այժմ ուղղակի ռազմական օգնություն է տրամադրում,
- Ուշադրություն դարձնելով, որ Թուրքիան փակ է պահում սահմանը ԱՄՆ-ի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող Հայաստանի հետ եւ բազմիցս սպառնալիքներ է ստեղծել Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ աշխարհի տարբեր հատվածներում գտնվող հայկական համայնքների նկատմամբ, ժամանակ առ ժամանակ դրանք շղարշելով 20-րդ դարասկզբին Թուրքիայում կատարված Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյա կատարվող նուրբ ակնարկներով:
- Ուշադրություն դարձնելով, որ զեկույցները վկայում են, որ Թուրքիան Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կռվելու համար Ադրբեջան է ուղարկել սիրիացի գրոհայիններին, որոնցից շատերը կապ ունեն «Ալ Կաիդայի» եւ «Իսլամական պետության» հետ:
- Հաշվի առնելով, որ հայտնի է դարձել, որ Թուրքիան մասնակցել է կամ ուղղակիորեն ղեկավարել է Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի հարձակողական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, եւ որ F-16 կործանիչները ներգրավված են եղել թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի, թե՛ Հայաստանի դեմ կատարված հարձակումներում:
- Ուշադրություն դարձնելով որ թեեւ ՆԱՏՕ-ն կոչ է արել անմիջապես դադարեցնել կրակն ու բռնությունները Լեռնային Ղարաբաղում՝ ի պատասխան ԼՂ-ի դեմ Ադրբեջանի հարձակման, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշմանը հակառակ է գործել՝ հրապարակային կերպով աջակցելով Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիային:
- Չնայած Կանադան որոշում կայացրեց դադարեցնել ռազմական նշանակության սարքավորումների եւ սպառազինության վաճառքն Ադրբեջանին՝ ի պատասխան Ադրբեջանի հարձակողական գործողություններում նրա անմիջական ներգրավվածությանը, Թուրքիան, հղում անելով ՆԱՏՕ-ի շրջանակում հարաբերություններին, պատճառաբանեց Կանադայի կայացրած որոշման կապակցությամբ իր ունեցած դժգոհությունը:

Кандидат в президенты США от республиканцев Тулси Габбард, выбывшая из избирательной борьбы, призвала Соединенные Штаты Армении вести работу с союзными странами, чтобы вывести Турцию из состава НАТО.
Как отмечено на сайте Армянского национального комитета Америки, в представленной Хаббард резолюции отмечены факты нападения Турцией на армянские силы и продолжающейся поддержки Анкарой террористов. В некоторых положениях резолюции говорится о враждебности и агрессии Турции против армян.
В частности, указано, что:
-Турция увеличила свою вовлеченность в конфликте между Азербайджаном и Нагорным Карабахом. И если ранее она проявляла лишь политическую поддержку в отношении Азербайджана, то теперь оказывает прямую военную помощь;
-Турция держит закрытой границу с Республикой Армения - страной, имеющей дружественные отношения с США - и неоднократно выступала с угрозами в адрес Армении, Нагорного Карабаха и армянских общин, находящихся в разных частях мира;
-доклады свидетельствуют о том, что Турция направила для борьбы с Арменией и Нагорным Карабахом сирийских боевиков, многие из которых связаны с «Аль-Каидой» и ИГИЛ;
-имеется информация о том, что Турция принимала участие или контролировала наступательные действия военно-воздушных сил  Азербайджана против Нагорного Карабаха, ее истребители F-16 участвовали в атаках как на Карабах, так и на Армению;
-НАТО призвало к немедленному прекращению боевых действий и насилия в Нагорном Карабахе, а Турция действует против позиции НАТО, публично поддерживая продолжающуюся военную агрессию Азербайджана;
-в ответ на решение Канады приостановить продажу устройств и вооружения военного значения Азербайджану Турция по причине ее участия в военной атаке Баку против Карабаха выразила негодование в связи с данным решением Канады, ссылаясь на отношения в рамках НАТО.