2020 թ. ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների՝ ընտրապայքարից դուրս մնացած հանրապետական թեկնածու Թալսի Գաբբարդը կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին աշխատանքներ տանել դաշնակից երկրների հետ՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ի կազմից դուրս բերելու նպատակով:
Ինչպես տեղեկանում ենք Ամերիկայի հայկական ազգային համագումարի ֆեյսբուքյան էջից, Գաբբարդի ներկայացրած բանաձեւում հստակ արձանագրված է հայկական ուժերի վրա Թուրքիայի ձեռնարկած հարձակումների եւ մինչ այժմ Անկարայի՝ ահաբեկիչներին աջակցելու փաստերը:
Բանաձեւի մի շարք դրույթներ արտացոլում են հայերի նկատմամբ Թուրքիայի դրսեւորած թշնամությունն ու ագրեսիան:
- Հաշվի առնելով, որ Թուրքիան մեծացրել է իր ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությունում, եւ եթե նախկինում պարզապես քաղաքական աջակցություն էր ցուցաբերում Ադրբեջանին, ապա այժմ ուղղակի ռազմական օգնություն է տրամադրում,
- Ուշադրություն դարձնելով, որ Թուրքիան փակ է պահում սահմանը ԱՄՆ-ի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող Հայաստանի հետ եւ բազմիցս սպառնալիքներ է ստեղծել Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ աշխարհի տարբեր հատվածներում գտնվող հայկական համայնքների նկատմամբ, ժամանակ առ ժամանակ դրանք շղարշելով 20-րդ դարասկզբին Թուրքիայում կատարված Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյա կատարվող նուրբ ակնարկներով:
- Ուշադրություն դարձնելով, որ զեկույցները վկայում են, որ Թուրքիան Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կռվելու համար Ադրբեջան է ուղարկել սիրիացի գրոհայիններին, որոնցից շատերը կապ ունեն «Ալ Կաիդայի» եւ «Իսլամական պետության» հետ:
- Հաշվի առնելով, որ հայտնի է դարձել, որ Թուրքիան մասնակցել է կամ ուղղակիորեն ղեկավարել է Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի հարձակողական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, եւ որ F-16 կործանիչները ներգրավված են եղել թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի, թե՛ Հայաստանի դեմ կատարված հարձակումներում:
- Ուշադրություն դարձնելով որ թեեւ ՆԱՏՕ-ն կոչ է արել անմիջապես դադարեցնել կրակն ու բռնությունները Լեռնային Ղարաբաղում՝ ի պատասխան ԼՂ-ի դեմ Ադրբեջանի հարձակման, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշմանը հակառակ է գործել՝ հրապարակային կերպով աջակցելով Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիային:
- Չնայած Կանադան որոշում կայացրեց դադարեցնել ռազմական նշանակության սարքավորումների եւ սպառազինության վաճառքն Ադրբեջանին՝ ի պատասխան Ադրբեջանի հարձակողական գործողություններում նրա անմիջական ներգրավվածությանը, Թուրքիան, հղում անելով ՆԱՏՕ-ի շրջանակում հարաբերություններին, պատճառաբանեց Կանադայի կայացրած որոշման կապակցությամբ իր ունեցած դժգոհությունը:

In a resolution introduced last week condemning Turkey's attacks on American forces and citing Ankara's ongoing support for terrorists, Rep. Tulsi Gabbard called for the U.S. to work with allies in removing Turkey from NATO, the Armenian National Committee of America (ANCA) reported on Facebook.
Several of the resolution’s clauses address Turkey’s hostility and aggression against Armenians:
-- Whereas Turkey has escalated its involvement in the conflict between Azerbaijan and Nagorno Karabakh [(Artsakh)], previously offering political support for Azerbaijan's position, but now providing direct military support;
-- Whereas Turkey maintains a closed border with the Republic of Armenia, a country with friendly relations with the United States, and has repeatedly issued threats against the Republic of Armenia, Nagorno Karabakh, and Armenian communities in other parts of the world, at times thinly veiling its threats with references to the genocide of Armenians in Turkey that took place in the early 20th century;
-- Whereas reports indicate that Turkey has sent Syrian fighters, many of whom have been associated with Al Qaeda and ISIS, to fight against the Armenians of Nagorno Karabakh;
-- Whereas it has been reported that Turkey has participated in or taken outright control of Azerbaijan's air command and military offensive against Nagorno Karabakh and that its F-16 fighters have been engaged in attacks against both Nagorno Karabakh and the Republic of Armenia;
-- Whereas NATO has called for the immediate cease-fire to hostilities in Nagorno Karabakh in response to Azerbaijan's military attack on Nagorno Karabakh while Turkey has contradicted NATO's position by publicly supporting and assisting with Azerbaijan's continued military aggression;
-- Whereas in response to Canada's decision to suspend arms exports to Turkey in response to its involvement in Azerbaijan's military offensive, Turkey cited the NATO relationship as the reason for its disappointment in Canada's decision, associating NATO with its actions in the Caucasus.