ԵՊՀ գիտխորհուրդը 48 կողմ, 5 դեմ և 8 ձեռնպահ ձայների համադրությամբ ընդունեց հայտարարություն՝ համաձայն որի պահանջում են վարչապետի և կառավարության հրաժարականը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին առցանց տեղի ունեցած նիստում ԵՊՀ գիտխորհրդի անդամները քննարկել են այսօրվա դրությունը և որոշել հանդես գալ հայտարարությամբ:
Քննարկումների ավարտին որոշվել էր կազմել հանձնաժողով, որը կներկայացնի հայտարարության տեքստի նախագիծ: Հանձնաժողովում ընդգրված էին ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը, ԵՊՀ աստվածաբության ֆակուլտետի դեկան Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Գագիկ Ղազինյանը:

With 48 “in favor”, 5 “against” and 8 abstinence votes, the Academic Council of Yerevan State University today adopted a statement demanding the resignation of the Prime Minister and cabinet.
During an online session held yesterday, members of the Academic Council discussed the current situation in Armenia and decided to issue a statement.
After discussions, the Academic Council decided to set up a committee that would submit the draft of the statement. Among the members of the committee were Dean of the Faculty of Oriental Studies at Yerevan State University Ruben Melkonyan, Dean of the Faculty of Theology at Yerevan State University Anushavan Bishop Zhamkochyan and Dean of the Faculty of Law at Yerevan State University Gagik Ghazinyan.