Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնը շուտով կունենա քայլվածքի եւ պրոթեզավորման գերժամանակակից գերմանա-հոլանդական լաբորատորիա, որը ծառայելու է հայրենիքի համար իրենց կյանքը չխնայած խիզախ հայորդիների առողջության վերականգմանը։
Ներկայումս կենտրոնում բուժում է ստանում 120 զինվոր:
Այս համատեղ նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել Հիմնադրամի «Մենք ենք, մեր սահմանները» դրամահավաք արշավի շրջանակներում Նիդեռլանդների հայ համայնքի եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործընկեր «Vereniging Armeniëfonds Nederland»-ի ֆինանսավորմամբ:
«Սա առաջին նմանատիպ լաբորատորիան է Հայաստանում: Այն մեզ թույլ կտա ապահովել գերժամանակակից պրոթեզավորում, որը ոչ միայն առավելագույնի կհասցնի յուրաքանչյուր հիվանդի ֆունկցիոնալությունը, այլ նաեւ հնարավորություն կտա խուսափել հետագա բարդացումներից եւ վիրահատություններից: Մենք շնորհակալ ենք բոլոր այն հայերին, որոնք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով աջակցեցին այս կենսական ծրագրի իրականացմանը»,– ասել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը:
Նոր լաբորատորիան ապահովելու է ինչպես վերին, այնպես էլ ստորին վերջույթների ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում: Քայլվածքի 360 աստիճան 3D վերլուծության լաբորատորիան կբարձրացնի կենտրոնի գործառությունը` տրամադրելով հիվանդների հատուկ կարիքների խորը վերլուծություն, իսկ պրոթեզավորման լաբորատորիան կստեղծի ժամանակակից եւ յուրաքանչյուր հիվանդի կարիքներին համապատասխան պրոթեզներ: Այս ծրագիրը ներառելու է նաեւ վերապատրաստման բաղադրիչ, ինչի շնորհիվ հայ բժիշկները եւ պրոթեզավորման մասնագետները կմասնակցեն եվրոպական վերապատրաստման ծրագրերին՝ վերականգնողական կենտրոնի հիվանդների խնամքն ավելի արդյունավետ իրականացնելու համար:
Մեր վիրավոր երիտասարդների բուժումն ու խնամքը գերակա նշանակություն ունեն Հիմնադրամի, ինչպես նաեւ հայ ազգի համար: Սա առաջին ծրագիրն է գալիք բազմաթիվ նախաձեռնությունների շարքում, որոնք մշակվել են հայրենիքի պաշտպանության համար վիրավորված մեր զինվորների անձնվեր գործը գնահատելու եւ իրենց ֆիզիկական կարիքները հոգալու համար: Ներկայումս մշակվում են նաեւ մի շարք ծրագրեր ինչպես հայրենիքի պաշտպաններին, այնպես էլ իրենց ընտանիքներին աջակցելու համար:
Աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող հայերիս պարտքն է մեր երախտագիտությունը հայտնել մեր քաջորդիներին իրենց անձնազոհ ծառայության համար: Հիմնադրամը շարունակելու է աջակցել նրանց, որպեսզի պատերազմի հետեւանքները չհանգեցնեն իրենց կյանքի որակի անկման։

The Homeland Defender’s Rehabilitation Center in Armenia will soon be equipped with a state of the art German/Dutch gait and prosthetics laboratory for the treatment of the brave young men who heroically put their lives on the line for us all, informed the Hayastan All Armenian Fund Press Center.
The center currently houses 120 soldiers receiving treatment for injuries sustained during the recent Artsakh (Nagorno-Karabakh) war.
The new laboratory will provide both upper and lower limb functional prosthetics. The 360degree 3D gait analysis laboratory will increase the functionality of the center by providing in depth analysis of the specific needs of patients while the prosthetics lab will create customized state of the art prosthetics for each patient. The project will also have a training component where doctors and prosthetics experts from Armenia will take part in training programs in Europe to ensure a higher quality of care for the patients of the rehabilitation center.
“This is the first such prosthetics lab in Armenia and it will allow us to provide the type of state of the art prosthetics which will not only maximize the functionality of each patient but more importantly avoid any additional complications and surgeries. We are grateful to all Armenians who supported this crucial project through the Hayastan All Armenian Fund.” said Haykuhi Minasyan, Director of the Homeland Defender’s Rehabilitation Center
This joint venture is made possible with financing of the Armenian community in the Netherland and the Hayastan All Armenian Fund’s partner Vereniging Armeniefonds Nederland as part of the We Are Our Borders fundraising campaign.
The treatment and care of our injured young men is of paramount importance to the Fund as well as the Armenian nation and this is the first in a long line of project developed to ensure the sacrificed made by our soldiers in defense of our homeland is valued and their physical needs taken care of. A number of initiates are currently in development to support both soldiers and their families.
It is our duty, as Armenians from every corner of the world, to show our appreciation for the incredible sacrifices made by these brave young men, and we will continue to support them and ensure their injuries do not result in a decrease in their quality of life.