ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստը մյուս տարի Համագործակցությունում նախագահող Բելառուսի առաջարկով կանցկացվի հոկտեմբերի 15-ին Մինսկում: Այս մասին այսօր միավորման անդամ երկրների ղեկավարների խորհրդակցության ժամանակ ասել է Համագործաակցության գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդեւը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Բելառուսի Հանրապետությունը նաեւ առաջարկում է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել 2021 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Մինսկում»,- ասել է նա:
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ բարձր է գնահատում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների որոշումը 2021 թվականին Համագործակցության նախագահությունը Մինսկին փոխանցելու մասին, եւ պատրաստակամություն է հայտնել մյուս տարի գործընկերներին հրավիրել առերես հանդիպման Բելովեժյան արգելոցում:
«Սա գնահատում եմ որպես մեծագույն վստահություն Բելառուսի եւ Բելառուսի նախագահի հանդեպ ու ձեզ սպասում եմ հոկտեմբերի 15-ին»,- ասել է Լուկաշենկոն:
Նիստը նախագահող Ուզբեկստանի նախագահ Շավկաթ Միրզիյոեւը հույս է հայտնել, որ Համագործակցության երկրների ղեկավարների հաջորդ՝ հոբելյանական հանդիպումն «արդեն առերես կանցկացվի հոյակապ քաղաք Մինսկում»:
Դրան Լուկաշենկոն պատասխանել է. «Եթե ասեք, ապա հնարավոր է նաեւ Բելովեժյան արգելոցում»:
1991 թվականի դեկտեմբերին Բելովեժյան արգելոցի Վիսկուլի նստավայրում ստորագրվել է Անկախ պետությունների համագործակցության պայմանագիրը, ինչը նշանակել է ԽՍՀՄ գոյության դադարեցում:

Очередное заседание Совета глав государств СНГ по предложению председательствующей в Содружестве в следующем году Беларуси состоится 15 октября в Минске. Об этом сообщил в пятницу на совещании лидеров стран - членов объединения исполнительный секретарь Содружества Сергей Лебедев, передает ТАСС.
«Также Республика Беларусь предлагает очередное заседание Совета глав государств СНГ провести 15 октября 2021 года в городе Минске», - сказал он.
Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил, что высоко ценит решение глав государств СНГ о передаче Минску председательства в Содружестве в 2021 году, и выразил готовность в следующем году пригласить коллег на очную встречу в Беловежскую пущу.
«Расцениваю это как величайшее доверие Беларуси и президенту Беларуси и жду вас 15 октября», - сказал Лукашенко.
Председательствовавший на заседании президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил надежду на то, что следующая - юбилейная - встреча лидеров стран Содружества пройдет «уже в очном формате в прекрасном городе Минске».
На что Лукашенко ответил: "Если скажете, то можно и в Беловежской пуще».
В резиденции Вискули в Беловежской пуще в декабре 1991 года был подписан договор о создании Содружества Независимых Государств, что означало прекращение существования СССР.