Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջին զինված հակամարտության ժամանակ չճանաչված Լռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տնտեսությանը պատճառված վնասը համեմատելի է նրա մի քանի տարվա ՀՆԱ ծավալի հետ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
«Հակառակորդի պատճառած վնասն ուղղակի ահռելի է: Հիմա աշխատանքներ են տարվում դրան դրամային արտահայտությամբ գնահատական տալու համար, բայց արդեն կարելի է ասել, որ այն համեմատելի է հանրապետության մի քանի տարվա ՀՆԱ ծավալի հետ: Դա առաջին հերթին վերաբերում է գյուղատնտեսության, էներգետիկայի ոլորտներին»,- ասել է Մարտիրոսյանը:
Պետնախարարի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում վերջին ռազմական հակամարտությունից հետո չճանաչված հանրապետության բնակչությունը հայտնվել է «հումանիտար աղետի շեմին»: Մարտական գործողություններով պատճառված վնասն անդրադարձել է առաջին հերթին ենթակառուցվածքային օբյեկտների եւ քաղաքացիների մասնավոր սեփականության վրա, հայտնել է Մարտիրոսյանը:
«Այն պատճառով, որ տարածքների մեծ մասը ռազմական գործողությունների հետեւանքով անցել է հակառակորդին կամ գրավվել, մեր տնտեսությունը զրկվել է գյուղատնտեսական հողերի եւ էներգետիկայի օբյեկտների մեծ մասից: Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ քաղաքացիների սեփականության մեծ մասը՝ անշարժ գույքի օբյեկտներ, անձնական եւ գյուղատնտեսական տեխնիկա, նույնպես կա՛մ ոչնչացվել է, կա՛մ մնացել մեր վերահսկողությունից դուրս»,- նշել է պաշտոնյան:

Урон, причиненный экономике непризнанной Нагорно-Карабахской республики в ходе последнего вооруженного конфликта между Арменией и Азербайджаном, сопоставим с объемом ее ВВП за несколько лет, заявил в интервью РИА Новости государственный министр НКР Григорий Мартиросян.
«Урон, причиненный противником, просто огромен. Сейчас ведутся работы с тем, чтобы дать ему оценку в денежном выражении, но уже можно сказать, что он сопоставим с объемом ВВП республики за несколько лет. Это в первую очередь касается таких сфер, как сельское хозяйство, энергетика», - сказал Мартиросян.
По словам госминистра, после недавнего военного конфликта в Нагорном Карабахе население непризнанной республики оказалось «на грани гуманитарного кризиса». Причиненный боевыми действиями урон затронул в первую очередь объекты инфраструктуры и частную собственность граждан, сообщил Мартиросян.
«Из-за того, что большая часть территорий в результате военных действий отошла противнику или была захвачена, наша экономика лишилась большей части сельскохозяйственных земель и объектов энергетики. Не говоря о том, что большая часть собственности граждан - объекты недвижимости, личная и сельскохозяйственная техника - также была либо уничтожена, либо осталась вне нашего контроля», - отметил чиновник.