Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այց է կատարել Գյումրի:
Հայ առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդարանում նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի հետ:
Հանրապետության նախագահը և Շիրակի թեմի առաջնորդն անդրադարձել են պատերազմի ընթացքում մեր կրած ցավալի կորուստներին և երկրում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակին՝ համակարծիք լինելով, որ, որպես ժողովուրդ և պետություն, մենք այլ ընտրություն չունենք, քան միասնական ուժերով ոտքի կանգնելը:
Նշելով, որ իրավիճակը շարունակում է մնալ ծանր՝ զրուցակիցներն իրենց մտահոգությունն ու անհանգստությունն են հայտնել երկրի առջև ծառացած լրջագույն ու բազմաբնույթ մարտահրավերների ու խնդիրների առնչությամբ, անդրադարձել դրանց հաղթահարման ուղիներին:
Նրանք հատկապես կարևորել են պետության սահմանների ու սահմանամերձ համայնքների անվտանգությունն ու պաշտպանությունը, գերիների, պատանդների վերադարձի և անհայտ կորածների հայտնաբերման հետ կապված խնդիրների լուծումը:
Հանրապետության նախագահը Շիրակի թեմի առաջնորդի ուղեկցությամբ այցելել է Գյումրիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի։
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի և Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի հետ:

President Armen Sarkissian on Friday paid a working visit to Gyumri, Armenia.
At the seat of the Shirak Diocese of the Armenian Apostolic Church, President Sarkissian met with the Primate of the Diocese, Archbishop Michael Ajapahyan.
They reflected on the painful losses Armenians have suffered during the recent Artsakh (Nagorno-Karabakh) war and the current crisis in Armenia, agreeing that, as a people and a state, Armenians have no choice but to together stand up on their feet again.
Noting that the situation remains dire, the interlocutors expressed their concern over the challenges and problems facing Armenia, and touched upon ways to overcome them.
They stressed the importance of security and protection of Armenia’s state borders and border communities, the return of POWs and captives, and the search for the missing.
The President, accompanied by the Primate of the Shirak Diocese, also visited the Holy Savior’s Church of Gyumri.