ԱԺ իշխանական «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը կառավարությանը առաջարկում է հրատապ ռեժիմով ստեղծել դիտորդական-աշխատանքային խումբ և հինգօրյա ժամկետով գործուղել Սյունիքի մարզ սահմանազատման գործընթացները դիտարկելու և հասարակական վերահսկողություն իրականացնելու համար։ Այս մասին նա գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
«ԻՄ ԱՌԱՋԱՐԿԸ ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆԸ ՍՅՈՒՆԻՔԻ ՄԱՐԶՈՒՄ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑՈՂ ՍԱՀՄԱՆԱԶԱՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Հաշվի առնելով Սյունիքի մարզում իրականցվող սահմանազատման գործընթացների ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության շահերի արդյունավետ պաշտպանության կարևորությունը, այդ գործընթացների նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքրությունը, ինչպես նաև ԶԼՄ-ում հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների, նրանց ներկայացուցիչների կողմից հնչեցվող տարաբնույթ, հակասական տեղեկությունները , ինչը առաջացրել է բնակչության շրջանում անորոշության, տագնապի և անվտանգության երաշխիքների բացակայության զգացողություն, ինչպես նաև հիմնվելով Սյունիքի մարզում իմ կողմից իրականացված դիտարկումների արդյունքներին՝ ՀՀ կառավարությանն
առաջարկում եմ.
1. Հրատապ ռեժիմով ստեղծել դիտորդական֊աշխատանքային խումբ (այսուհետ՝ Աշխատանքային խումբ) և հինգօրյա ժամկետով գործուղել Սյունիքի մարզ սահմանազատման գործընթացները դիտարկելու և հասարակական վերահսկողություն իրականացնելու համար։
2. Աշխատանքային խմբի մեջ ներգրավել խորհրդարանական ուժերի մեկական կամ երկուական ներկայացուցիչ, արտախորհրդարանական հասարակական-քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ներկայացուցիչ, ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ, ԱԱԾ տարածքային ստորաբաժանման պետ, դիտարկվող համայքնի ղեկավար, Տարածքային կառավարման նախարարության ներկայացուցիչ, Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ, անհրաժեշտության դեպքում նաև փորձագետ֊մասնագետ։
3.Ապահովել աշխատանքային խմբի տեղաշարժման և բոլոր համայնքներում աշխատանքներ իրականցնելու համար անհրաժեշտ պայմանները (տրանսպորտ, աշխատանքային֊խորհրդակցական սենյակներ, բնակիչների հետ հանդպումների հնարավորություն և այլն)։
4.Աշխատանքային խումբը աշխատանքները ավարտելուց հետո հինգօրյա ժամկետում ներկայացնում է գրավոր եզրակացություն»,- գրել է նա։

Депутат от правящего парламентского блока «Мой шаг» Армен Хачатрян предлагает правительству создать в экстренном режиме рабочую мониторинговую группу и на пять дней командировать ее в Сюникскую область Армении для наблюдения за процессами демаркации и осуществления общественного контроля. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Мое предложение правительству РА в связи с демаркациями в Сюникской области
Принимая во внимание важность эффективной защиты интересов национальной безопасности Армении в ходе процессов демаркации в Сюникской области, большой общественный интерес к этим процессам, а также различные, противоречивые сведения, озвучиваемые СМИ, общественно-политическими организациями и их представителями, что вызвало среди населения ощущение неопределенности, паники и отсутствия гарантий безопасности, а также основываясь на результатах проведенных мной наблюдений, предлагаю правительству РА:
1. В экстренном режиме создать рабочую мониторинговую группу (отныне Рабочая группа) и на пятидневный срок командировать ее в Сюникскую область для наблюдения за процессами демаркации в Сюникской области и осуществления общественного контроля.
2. Включить в Рабочую группу по одному или двум представителям парламентских сил, общественно-политических сил, пограничных войск СНБ Армении, министерства обороны РА, начальника территориального отделения СНБ, руководителя общины, подлежащей мониторингу, представителя министерства территориального управления, министерства иностранных дел, а в случае необходимости также эксперта-специалиста.
3. Обеспечить необходимые условия для передвижения и проведения работ рабочей группы во всех общинах (транспорт, помещения для рабочих совещаний, возможность для встреч с жителями и так далее).
4. После завершения пятидневного срока работ рабочей группы представляется письменное заключение», - написал он.