Սաուդյան Արաբիան որոշել է կորոնավիրուսի նոր շտամի պատճառով եւս մեկ շաբաթով երկարացնել սահմանների ամբողջական փակումը, նշված է թագավորության ներքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, որը տարածել է SPA սաուդյան լրատվական գործակալությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Սուդյան Արաբիան դեկտեմբերի 21-ին հայտարարել էր միջազգային ավիահաղորդակցության դադարեցման եւ ծովային ու ցամաքային սահմանային անցումները փակելու մասին՝ մի շարք երկրներում հայտնաբերված նոր կորոնավիրուսի մուտացիայի պատճառով: Սաուդյան Արաբիայի օրինակին են հետեւել տարածաշրջանի այլ երկրներ՝ Օմանը եւ Քուվեյթը: Սակայն Օմանը կիրակի հայտարարել էր դեկտեմբերի 29-ից սահմանները բացելու մասին:
«Արտակարգ դեպքերից բացի, միջազգային ավիահաղորդակցության դադարեցումը, ինչպես նաեւ թագավորության ծովային ու ցամաքային սահմաններով անցնելու արգելքը երկարացվում են եւս մեկ շաբաթով՝ մի շարք երկրներում կորոնավիրուսի նոր շտամի հայտնաբերվելու պատճառով եւ իրավիճակը եւս մեկ շաբաթ ուսումնասիրելու համար»,- նշված է ՆԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Саудовская Аравия решила еще на наделю продлить полное закрытие границ из-за нового штамма коронавируса, говорится в заявлении министерства внутренних дел королевства, распространенном Саудовским агентством новостей SPA, передает РИА Новости
Двадцать первого декабря Саудовская Аравия объявила о приостановке международного авиасообщения и закрытии морских и наземных пограничных переходов из-за выявленной в ряде стран мутации нового коронавируса. Примеру Саудовской Аравии последовали другие страны в регионе - Оман и Кувейт. Однако в воскресенье Оман объявил об открытии границ с 29 декабря.
«Приостановка международного авиасообщения, за исключением экстренных случаев, а также запрет на пересечение морских и сухопутных границ королевства продлеваются еще на неделю из-за обнаружения нового штамма коронавируса в ряде стран и для изучения ситуации еще в течение недели», - отмечается в сообщении МВД.