Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ողջ անձնակազմը ներդնում է ամեն հնարավոր ջանք՝ աջակցելու  Հայաստանին այս բարդ իրավիճակում։ Այս մասին իր ամանորյա ուղերձում նշել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
«Մոտենում են տոնական օրերը, երբ մենք, որպես կանոն կարող էինք  հանդիպել  մտերիմների հետ, ճաշակել համեղ ուտեստներ, փոխանակել նվերներ, այցելել հարազատներին  եւ ընկերներին։
Կարծում եմ, որ այս անգամ տոնակատարումները բավականին կտարբերվեն։ Այս տարին ավարտում ենք առերեսվելով ողբերգական իրադարձությունների, որոնք խիստ ծանր ազդեցություն ունեցան Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի վրա։
Տարեսկզբին մոլեգնած Քովիդ համավարակի հետեւանքով կորսվեցին մարդկային կյանքեր, առողջություն, ինչպես նաեւ տնտեսական անվտանգությունը։ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում կորսվեցին մարդկային կյանքեր, առողջություն, ինչպես նաեւ կայունության զգացողությունը։ Սիրտս լցված է վշտով եւ կարեկցանքով այն մարդկանց հանդեպ, ովքեր կորցրել են իրենց սիրելիներին։ Չնայած, որ ինձ համար ծանր է ասել,  սակայն բոլորս գիտենք, որ դժվարություններն այսքանով չեն ավարտվել։
Հայաստանում այս պահին գրանցված է 90 000 տեղահանված անձ, որոնք հնարավորություն չունեն տոներն անցկացնել իրենց տներում։ Այս բարդ ժամանակահատվածում 20 000 հյուրընկալ ընտանիք իր դռներն է բացել եւ ընդունել պատերազմից Հայաստան փախած անձանց՝ առաջարկելով հյուրընկալություն։ Տեղական եւ միջազգային կազմակերպություններն օգնում են ինչպես կարողանում են։ Դեռեւս ընթացող համավարակի պայմաններում յուրաքանչյուրիս փրկության համար աշխատում են առողջապահության ոլորտի հազարավոր աշխատակիցներ, ուսուցիչներ, ոստիկաններ եւ այլք՝ վտանգելով սեփական առողջությունն ու կյանքը։
Խոսելով Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ողջ անձնակազմի՝ բոլորիս անունից, խոստանում եմ, որ մենք ներդնում ենք ամեն հնարավոր ջանք՝ աջակցելու  Հայաստանին այս բարդ իրավիճակում։
Համավարակի բռնկման սկզբից եւեթ, մենք համավարակի հետեւանքների չեզոքացման ուղղությամբ մեծ աշխատանք ենք կատարել։ Թիմ կազմելով տեղական կազմակերպությունների հետ՝  կենցաղային պարագաների կարիք ունեցող անձնաց ապահովել ենք սննդով եւ հիգիենայի պարագաներով, իսկ երեխաներին՝ պլանշետներով, նրանց ուսումը տանը շարունակելու նպատակով։ ԵՄ անդամ պետությունների հետ միասին, հիվանդանոցներին ապահովել ենք բժշկական սարքավորումներով։  ԵՄ երկրներից Հայաստան ժամանած բժշկական ոլորտի բազմաթիվ արհեստավարժ մասնագետներ աջակցել են իրենց հայաստանյան գործընկերներին։ Դրամաշնորհ ենք հատկացրել փոքր բիզնեսներին: 2021 թվականին նախատեսվում է հավելյալ աջակցություն ուղղել մասնավոր հատվածին։ Մինչ այժմ մենք տրամադրել ենք  35.6 մլն եվրո ՀՀ կառավարությանը՝ աջակցելու խոցելի խմբերի ընտանիքներին եւ գործարարությանը։
Մեր անդամ պետությունների հետ միասին, ԼՂ պատերազմի հետեւանքով տուժած բնակչությանը ցուցաբերել ենք հումանիտար աջակցություն։ Եվրոպական  հանձնաժողովը տրամադրել է 3.9  մլն եվրո աջակցություն՝ տարածաշրջանում հակամարտության հետեւանքով տուժած քաղաքացիական բնակչությանը աջակցելու նպատակով։ Մենք շարունակում ենք  մեր համագործակցությունը տեղական կազմակերպությունների հետ՝ ԼՂ-ից տեղահանված բնակիչներին տրամադրելով սնունդ, հիգիենայի անհրաժեշտ պարագաներ, ինչպես նաեւ հոգեբանական աջակցության:  Միաժամանակ գիտակցում ենք, որ պետք է անել  շատ ավելին, եւ մենք մեծ աշխատանք ենք կատարում՝  ձեզ աջակցելու նպատակով։
Սիրելի հայ ժողովուրդ,
Բնականոն հանգամանքներում, ես կմաղթեի բոլորիս ուրախ Նոր Տարի։ Սակայն այսօր համեստորեն մաղթում եմ  ձեզ, որ գալիք տարին լինի հույսի եւ խաղաղության, ինչպես նաեւ առողջության համավարակի վերջն ազդարարող տարի։
Նաեւ ցանկանում եմ կորով՝ հանուն ձեզ, ձեր սիրելիների, ինչպես նաեւ Հայաստանի համար։ Ավելի լավ եւ պայծառ օրերը թող շուտ գան։

EU Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin has issued the following New Year's message:
"We are all approaching the festive period, when we would normally gather with our loved ones, eat delicious food, exchange presents and visit our family and friends.
I believe this time the celebrations will be very different. We are ending this year facing tragic events that affected Armenia and its people very harshly.
Lives, health, economic security were lost during the COVID pandemic that marked the beginning of this year. Lives, health and sense of stability were lost in the Nagorno Karabakh war. My heart is full of sorrow and compassion for those who have lost their loved ones. And it is difficult for me to say this, but we know that hardship is not over yet.
Today there are 90 000 displaced people in Armenia, who will not have a chance to spend the holidays in their homes. There are also 20 000 hosting families who opened their doors and welcomed those who were fleeing the war offering hospitality in difficult times. There are local and international organisations out there helping as they can. As well as there are thousands of health workers, teachers, police officers and others, who are risking their health and lives to save ours during still ongoing pandemic. Their strength and determination deserve more than just admiration.
Speaking for all of us at the European Union Delegation to Armenia, I can promise you that we are putting every possible effort to support Armenia in this difficult situation.
Since the very start of the pandemic, we have been working hard to mitigate its impact. We teamed up with local organisations to provide food and hygiene parcels to those who could not access basic items, and tablets to children so they could continue learning at home. Together with our Member States, we delivered medical equipment to hospitals; numerous medical professionals from EU Member States arrived to Armenia to assist their Armenian colleagues. We provided small businesses with grants and private sector will receive additional support in 2021. To this date, we provided 35.6 million EUR to the Government of Armenia to help the vulnerable families and businesses.
Together with our Member States, we delivered humanitarian aid to those affected by the Nagorno Karabakh war. The European Commission provided 3.9 million EUR support to the civilians affected by the conflict in the region. We continue our cooperation with local organisations to provide food and hygiene parcels as well as psychosocial support to displaced people from Nagorno Karabakh. At the same time, we know that a lot more needs to be done and we are working hard to support you.
Dear people of Armenia,
Under normal circumstances, I would wish us all a Happy New Year 2021. However, today, let me humbly wish you that the upcoming year be hopeful and peaceful, marked with health and the end of the pandemic.
I would also like to wish you a lot of strength for yourself, for your loved ones and for Armenia. May the better and brighter days come soon.