Առողջապահության ոլորտի ղեկավարումը վստահվում է մի մարդու, ով մինչ թավշյա իշխանափոխությունը ո՛չ մասնագիտական կրթությամբ, ո՛չ փորձով որևէ առնչություն չի ունեցել այս ոլորտի հետ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է բժիշկ-համաճարակաբան Էդուարդ Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ առողջապահության նախարար է նշանակվում առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Ո՞վ է Փաշինյանի առաջարկած Առողջապահության նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանը ծնվել է 1981 թվականի մարտի 21-ին:
1997-2003 թվականներին սովորել է Երևանի պետական համալսարանում, ստացել քաղաքացիական իրավունքի մագիստրի կոչում: 2002-2004-ին շարունակել է կրթությունը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, ստացել իրավունքի մագիստր կոչումը:
2002-2004 թվականներին սովորել է Առաջնորդների զարգացման կենտրոնում: 2003-ին մասնակցել է Անդրկովկասի և Հարավային Կովկասի երիտասարդ կանանց առաջնորդության ծրագրին, 2003-ին Եվրախորհրդում՝ Ստրասբուրգ, ծանոթացել է Եվրախորհրդի կառուցվածքին և գործառույթներին:
ՀՀ վարչապետի որոշմամբ՝ Անահիտ Ավանեսյանը 2018 թ-ի մայիսի 25-ին նշանակվել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ։
Այսինքն, Առողջապահության ոլորտի ղեկավարումը վստահվում է մի մարդու, ով մինչ թավշյա իշխանափոխությունը ո՛չ մասնագիտական կրթությամբ, ո՛չ փորձով որևէ առնչություն չի ունեցել այս ոլորտի հետ»:
Նմուշի համար մի մասնագետ չկա, որ ուզենա համագործակցի այս կառավարության հետ։ Բայց է՛ս տեսակ փրփուռներից կախվե՞լ...

Руководство сферой здравоохранения возложено на человека, который до «бархатной смены власти» ни с точки зрения профессионального образования, ни с точки зрения опыта не имел отношения к этой сфере. Об этом на своей странице в Facebook 18 января написал врач-эпидемиолог Эдуард Ованнисян.
«В 1997-2003 годах она (Анаит Аванесян - ред.) училась в Ереванском государственном университете и получила степень магистра в сфере гражданского права. В 2002-2004 годах получила степень магистра права в Американском университете Армении. В 2002-2004 годах училась в Центре развития лидерства. В 2003 году участвовала в программе молодых женщин-лидеров Закавказья и Южного Кавказа, в 2003 году в Страсбурге ознакомилась со структурой и функциями Совета Европы. 25 мая 2018 года назначена заместителем министра здравоохранения», - написал Ованнисян.
Напомним, что 18 января указом президента министром здравоохранения Армении назначена Анаит Аванесян, сменив на этом посту Арсена Торосяна.