Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ իր երկիրը «գոհ է Ղարաբաղի օկուպացված տարածքների ազատագրմամբ», հաղորդում է Mehr-ը:
Այս մասին նա հայտարարել է շաբաթ օրը Նախիջեւանի Գերագույն ժողովի նախագահ Վասիֆ Թալիբովի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Գոհունակություն հայտնելով Բաքվից տարածաշրջանային իր ուղեւորության սկզբի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետությունում դրա ավարտի կապակցությամբ՝ նա օկուպացված տարածքների ազատագրումը բնութագրել է որպես իրադարձություն, որն ուրախացրել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, թեեւ որոշ մարդիկ զոհվել են դրա հետ կապված:
Զարիֆը նշել է, որ անհրաժեշտ է օգտագործել տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունը՝ ապագայում նմանատիպ հակամարտությունների կրկնությունը կանխելու համար:
Խոսելով տարածաշրջանային իր ուղեւորության եւ կայացած բանակցությունների, ինչպես նաեւ նշված երկրների պաշտոնատար անձանց կարծիքների մասին՝ Զարիֆը պատմել է, որ հասարակությունն ընդունում է եւ պատրաստ է տարածաշրջանային համագործակցությանը, հատկապես տարածաշրջանում տրանսպորտային կապեր եւ տարանցիկ երթուղիներ ստեղծելու ոլորտում:
Նա այս առումով նույնպես ընդգծել է Նախիջեւանի կարեւոր դերը:
Իրանի արտգործնախարարը նաեւ շեշտել է Իրանի եւ Նախիջեւանի միջեւ փոխադարձ խորհրդարանական կապերի կարեւորությունը:
Վասիֆ Թալիբովն, իր հերթին, զեկույց է ներկայացրել առեւտրի, էլեկտրաէներգիայի փոխանակման ոլորտում, ինչպես նաեւ մշակութային, մասնավորապես՝ պարսկերենի հարցերում Նախիջեւանի եւ Իրանի համագործակցության վիճակի մասին:
Նա հայտնել է Նախիջեւանի պատրաստակամությունը` զարգացնել տարածաշրջանային համագործակցությունը երկաթուղիների եւ տարանցիկ ճանապարհների, ավտոմայրուղիների, մաքսատների եւ օբյեկտների բնագավառում», - հաղորդում է լրատվական գործակալությունը:

Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что его страна «удовлетворена освобождением оккупированных территорий Карабаха», сообщает Mehr
Об этом он заявил в ходе встречи с председателем Верховного собрания Нахичевана Васифом Талибовым в субботу.
«Выразив удовлетворение по поводу начала его региональной поездки из Баку и ее завершения в Нахичеванской Автономной Республике, он охарактеризовал освобождение оккупированных территорий как событие, которое порадовало Исламскую Республику Иран, хотя некоторые люди погибли в этой связи.
Зариф отметил, что необходимо использовать возможность регионального сотрудничества для предотвращения повторения подобных конфликтов в будущем.
Рассказав о  своей региональной поездке и состоявшихся переговорах, а также мнениях официальных лиц упомянутых стран, Зариф рассказал о том, что общественность принимает и готова к региональному сотрудничеству, особенно в области создания транспортных связей в регионе и транзитных маршрутов.
Он подчеркнул важную роль Нахичевана и в этом плане.
Глава внешнеполитического ведомства Ирана также подчеркнул важность взаимных парламентских связей между Ираном и Нахичеваном.
Васиф Талибов, в свою очередь, представил доклад о состоянии сотрудничества Нахичевана с Ираном в области торговли, обмена электроэнергией, а также по вопросам культуры, в частности, персидского языка.
Он выразил готовность Нахичевана развивать региональное сотрудничество в области железных дорог и транзита, автомобильных дорог, таможни и объектов», - сообщает информационное агентство.