Բողոքի ցույցեր են կազմակերպվել Չիլիի հարավում՝ հայտնի հանգստավայրում, երբ ոստիկանը հրազենից սպանել էր փողոցի արտիստին խաղաղ գյուղում, ինչը ստիպել է կառավարությանը նախագահ Սեբասնյան Պինյերայի գլխավորությամբ հրավիրել արտահերթ հանդիպում շաբաթ օրը, հաղորդում է Reuters-ը:
Ուրբաթ երեկոյան հրկիզողները հարձակվել են մի շարք հանրային շենքերի վրա Պանգիպուլի քաղաքում, այդ թվում՝ քաղաքապետարանի շտաբում:
Ցուցարարները նաեւ հաստատել են բարիկադներ եւ նետել քարեր ոստիկանների ուղղությամբ, հաղորդում են տեղական ԶԼՄ-ները:
Չիլիի ոստիկանությունը բերման է ենթարկել սպային, որը մասնակցել է հրաձգությանը հետաքննություն անցկացնելու ժամանակ, պաշտոնական անձանց խոսքով, որոնք հայտարարել են, որ ցույցերը դանդաղեցրել են իրեղեն ապացույցներ հավաքագրելու գործընթացը:
Երկրի ներքին գործերի նախարար Ռոդրիգո Դելգադոն, որը հրավիրել էր իր անձնակազմին շաբաթ օրը այդ իրադարձությունները քննարկելու համար, դատապարտել է հրկիզումն եւ խոստացել, որ արդարությունը կգերիշխի ոստիկանի մասնակցությամբ դեպքի շուրջ:

Протесты вспыхнули на популярном курорте на юге Чили после того, как полицейский застрелил уличного артиста в спокойной деревне, что заставило правительство во главе с президентом Себастьяном Пиньерой озвать экстренную встречу в субботу, сообщает Reuters.
В пятницу вечером поджигатели напали на ряд общественных зданий в городе Пангипульи, в том числе и штаб муниципалитета.
Протестующие также установили горящие баррикады и бросали камни в полицейский участок, сообщают местные СМИ.
Чилийская полиция задержала офицера, причастного к стрельбе, во время проведения расследования, по словам официальных лиц, которые заявили, что протесты замедлили процесс сбора улик.
Министр внутренних дел страны Родриго Дельгадо, который собрал свой персонал в субботу для обсуждения событий, осудил поджог и пообещал, что справедливость восторжествует в связи с инцидентом с участием полицейского.