Բողոքի ցույցեր են կազմակերպվել Չիլիի հարավում՝ հայտնի հանգստավայրում, երբ ոստիկանը հրազենից սպանել էր փողոցի արտիստին խաղաղ գյուղում, ինչը ստիպել է կառավարությանը նախագահ Սեբասնյան Պինյերայի գլխավորությամբ հրավիրել արտահերթ հանդիպում շաբաթ օրը, հաղորդում է Reuters-ը:
Ուրբաթ երեկոյան հրկիզողները հարձակվել են մի շարք հանրային շենքերի վրա Պանգիպուլի քաղաքում, այդ թվում՝ քաղաքապետարանի շտաբում:
Ցուցարարները նաեւ հաստատել են բարիկադներ եւ նետել քարեր ոստիկանների ուղղությամբ, հաղորդում են տեղական ԶԼՄ-ները:
Չիլիի ոստիկանությունը բերման է ենթարկել սպային, որը մասնակցել է հրաձգությանը հետաքննություն անցկացնելու ժամանակ, պաշտոնական անձանց խոսքով, որոնք հայտարարել են, որ ցույցերը դանդաղեցրել են իրեղեն ապացույցներ հավաքագրելու գործընթացը:
Երկրի ներքին գործերի նախարար Ռոդրիգո Դելգադոն, որը հրավիրել էր իր անձնակազմին շաբաթ օրը այդ իրադարձությունները քննարկելու համար, դատապարտել է հրկիզումն եւ խոստացել, որ արդարությունը կգերիշխի ոստիկանի մասնակցությամբ դեպքի շուրջ:

Protests have erupted in a popular resort in southern Chile after a police officer shot and killed a street performer in a calm village, prompting the government to call an emergency meeting on Saturday, Reuters reported.
On Friday evening, protesters attacked a number of public buildings in the city of Panguipulli, including the headquarters of the municipality.
Protesters also set up burning barricades and threw stones at the police station, local media reported.
Chilean police detained an officer implicated in the shooting while investigating, officials said, noting protests had slowed down the collection of evidence.
The country's interior minister, Rodrigo Delgado condemned the arson and pledged that justice would prevail over the incident involving a police officer.