Ժամկետային զինծառայողներին այլեւս Արցախ չեն ուղարկում։ Ձմեռային զորակոչը փաստացի մեկնարկել է, եւ ինչպես հայտնի է դարձել Sputnik Արմենիային, զորակոչի ենթակա ՀՀ քաղաքացիները ծառայելու են միայն հանրապետության տարածքում տեղակայված զորամասերում։
Sputnik Արմենիային հաջողվեց նաեւ պարզել, որ ավանդական վիճակահանության ժամանակ Արցախի զորամասերը նշված չեն տարբերակների մեջ:
Ավելի վաղ մամուլում եւ սոցցանցերում տեղեկություններ էին հայտնվել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի կազմալուծման մասին: Արցախի ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն ավելի ուշ հայտարարեց, որ Արցախի պետական մարմինները ներկայումս զբաղվում են պայմանագրային հիմունքներով պրոֆեսիոնալ ստորաբաժանումներ կազմավորելու հարցով։ Այնուհետեւ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ հերքելով պաշտպանության բանակի լուծարման լուրը։

Armenia is no longer sending fixed-term servicemen to Artsakh (Nagorno-Karabakh). The winter military call-up has actually been launched, and as Sputnik Armenia was told, citizens of Armenia subject to military call-up will only serve at the military units located in the territory of Armenia.
Sputnik Armenia also succeeded in finding out that the military units in Artsakh aren’t indicated in the options during the draw for military units.
Earlier, there was news in the presses and on social networks about the disintegration of the Defense Army of Artsakh. Later, Secretary of the Security Council of Artsakh Vitaly Balasanyan declared that Artsakh’s state bodies are currently dealing with the issue of forming professional units on contractual grounds. Afterwards, President of Artsakh Arayik Harutyunyan made a statement refuting the news about the dissolution of the Defense Army.