Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է դատական նոր բարեփոխումների մասին: «Անձնական կարգավիճակի մասին օրենքը, Քաղաքացիական գործարքների մասին օրենքը, Հայեցողական պատժամիջոցների քրեական օրենսգիրքը եւ Ապացույցների մասին օրենքը իրենցից ներկայացնում են Թագավորությունում դատական բարեփոխումների նոր ալիք»,- թագաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալմանին է մեջբերում սաուդական SPA պետական լրատվական գործակալությունը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Նոր օրենքները իրենցից ներկայացնում են բարեփոխումների նոր ալիք, որը կբարձրացնի ընթացակարգերի եւ վերահսկողության մեխանիզմների վստահելիությունը՝ որպես արդարության հասնելու գործում անկյունաքարեր, եւ կհստակեցնի պատասխանատվության սահմանագծերը»,- ասվում է թագաժառանգ արքայազնի հայտարարության մեջ:
Սաուդյան Արաբիայի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ բարեփոխումները նախատեսված են ժամանակակից աշխարհի կարիքները բավարարելու համար՝ միաժամանակ պահպանելով շարիաթի օրենքները:

Саудовская Аравия объявила о новых судебных реформах. «Закон о личном статусе, Закон о гражданских сделках, Уголовный кодекс о дискреционных санкциях и Закон о доказательствах представляют собой новую волну судебных реформ в Королевстве», - цитирует саудовское государственное информационное агентство SPA наследного принца Мохаммеда бен Салмана, передает Reuters.
«Новые законы представляют собой новую волну реформ, которые  повысят надежность процедур и механизмов надзора как краеугольных камней в достижении принципов справедливости и прояснят линии ответственности», - говорится в заявлении наследного принца.
Официальный представитель Саудовской Аравии сообщил, что реформы призваны удовлетворить потребности современного мира при соблюдении законов шариата.