«Լազարեւյան ակումբը» «Սպուտնիկ V»-ի առաջին խմբաքանակն է ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ` բնակչությանը պատվաստելու համար: Ապրիլի 26-ին Մոսկվայից Երեւան է ուղարկվել ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի 7500 կրկնակի դեղաչափ՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար, որը գտնվում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում:
Այս մարդասիրական ակցիան ձեռնարկվել է Ռուսաստանի կառավարության կողմից` միջազգային ռուս-հայկական «Լազարեւյան ակումբի» նախաձեռնությամբ եւ ֆինանսական աջակցությամբ: «Այս տարվա հունվարին Պետդուման կողմ քվեարկեց Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը դիմելու իմ առաջարկությանը` «թեժ կետերում», այսպես կոչված, «չճանաչված պետություններում»՝ Մերձդնեստրում ԴԺՀ-ում, LԺՀ-ում եւ Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքացիական բնակչությանը պատվաստելու հարցում օգնելու համար»,- ասել է «Լազարեւյան ակումբի» համակարգող, Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը:
«Այսօր մենք՝ ՄՊՀ բժշկական կենտրոնի տնօրեն, ակադեմիկոս Կամալովի հետ միասին, Երեւան ենք ուղարկել մի չվերթ, որից, մեր հանձնարարությամբ, Ռուսաստանի կառավարության կողմից հատկացված եւ «Լազարեւյան ակումբի կողմից գնված պատվաստանյութը» կուղարկվի անմիջապես Ստեփանակերտ՝ ռուս բժիշկներին, ովքեր արդեն խաղաղապահ զորքերի պատվաստման փորձ ունեն: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նրանց, ովքեր մասնակից են այս պատվաբեր գործողությանը՝ Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դմիտրի Կոզակին, ՌԴ կառավարության փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովային, Արմայիս Կամալովին, Սամվել Կարապետյանին, Սերգեյ Համբարձումյանին, Կամո Ավագումյանին եւ «Լազարեւյան ակումբից» մնացած բոլոր նվիրատուներին։
Ակցիային աջակցություն է ցուցաբերում ԼՂՀ նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը: Այս նպատակով միջոցները տնօրինելու նախաձեռնությամբ են հանդես եկել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Արկադի Ղուկասյանը:

«Лазаревский клуб» отправил первую партию «Спутник V» для вакцинации населения Нагорного Карабаха. 26 апреля из Москвы в Ереван для населения Нагорного Карабаха, находящегося в зоне ответственности Российского миротворческого контингента, отправлено 7500 двойных доз российской вакцины «Спутник V».
Эта гуманитарная акция предпринята правительством России по инициативе и финансовой поддержке Международного российско-армянского «Лазаревского клуба». «В январе этого года Государственная Дума по моему предложению проголосовала за обращение к Правительству Российской Федерации о помощи в вакцинации гражданского населения в «горячих точках» – так называемых «непризнанных государствах»: в Приднестровье, ДНР, ЛНР и Нагорном Карабахе», - заявил координатор Совета «Лазаревского клуба», депутат Госдумы Константин Затулин.
«Сегодня мы с директором Медицинского центра МГУ академиком Камаловым проводили рейс в Ереван, из которого по нашему поручению выделенная Правительством России и закупленная «Лазаревским клубом» вакцина будет направлена прямиком в Степанакерт в руки российских врачей, которые уже имеют опыт вакцинации военнослужащих миротворческого контингента. Хочу поблагодарить тех, кто был и будет причастен к этой благородной акции: заместителя руководителя Администрации Президента России Дмитрия Козака, вице-премьера правительства России Татьяну Голикову, Армаиса Камалова, Самвела Карапетяна, Сергея Амбарцумяна, Камо Авагумяна и всех других жертвователей из числа членов «Лазаревского клуба»».
Содействие акции оказывает экс-президент НКР Бако Саакян. Распорядителями расходования средств на эту цель выступили также экс-президенты Нагорного Карабаха Роберт Кочарян и Аркадий Гукасян.