ԱՄՆ ռազմածովային ուժերն օգնություն են ցուցաբերում Իսրայելի նավթամթերքներով տանկերին, որը գրոհի էր ենթարկվել Օմանի ափերի մոտ: Նավը, ամենայն հավանականությամբ, խոցվել էր անօդաչու թռչող սարքի հարվածից, հաղորդում է Associated Press-ը՝ վկայակոչելով ռազմածովային ուժերի հայտարարությունը:
Լիբերիայի դրոշի ներքո The Mercer Street նավին, որը պատկանում է Ճապոնիային, այժմ ուղեկցում է USS Ronald Reagan ավիակիրը, ասվում է ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության հաղորդագրության մեջ:
«ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի պայթուցիկ նյութերի մասնագետները գտնվում են նավի վրա՝ համոզվելու, որ անձնակազմի համար վտանգ չկա, եւ պատրաստ են օգնել հարձակման հետաքննությանը»,- հայտարարել է Կենտրոնական հրամանատարությունը, որը վերահսկում է ամերիկյան ռազմական գործողությունները Մերձավոր Արեւելքում եւ Կենտրոնական Ասիայում:
Հետախուզական տեղեկություններին ծանոթ ամերիկյան եւ եվրոպական աղբյուրները հայտնել են, որ միջադեպի իրենց հիմնական կասկածյալն Իրանն է:

ВМС США оказывают помощь израильскому танкеру с нефтепродуктами, который был атакован у берегов Омана. Судно, скорее всего, было поражено ударом беспилотника, сообщает Associated Press со ссылкой на заявление ВМС
Судно «The Mercer Street» под либерийским флагом, принадлежащее Японии, в настоящее время сопровождает авианосец USS Ronald Reagan, говорится в заявлении Центрального командования США.
«Специалисты по взрывчатым веществам ВМС США находятся на борту, чтобы убедиться, что нет никакой опасности для экипажа, и готовы помочь расследованию нападения», — заявили в Центральном командовании, которое курирует американские военные операции на Ближнем Востоке и в Центральной Азии.
Американские и европейские источники, знакомые с отчетами разведки, заявили, что Иран был их главным подозреваемым в этом инциденте.